O istorie la firul ierbii a României: Nea Piţigoi şi untura de zmeu sau despre societatea ţărănească

Va invitam in 18 aprilie, la o noua conferinta cu charismaticul prof. Vintila Mihailescu, care ne propune, din aceasta primavara, un ciclu de conferinte: “O istorie la firul ierbii a României: cinci introduceri”.

Cele cinci teme sint legate intre ele, dar pot fi urmarite si separat. Tema primei conferinte este:

Nea Piţigoi şi untura de zmeu

sau despre societatea ţărănească

„La noi, singura realitate permanentă, inalterabilă, a fost şi a rămas ţăranul” (Rebreanu, 1940). “Noi nu mai vrem să fim eternii săteni ai istoriei” (Noica,1943).

Între Rebreanu şi Noica, între ţăranul “păstrător al tradiţiilor” şi “băi ţărane !”, ce ştim, de fapt, despre societatea ţărănească de ieri şi cea post-ţărănească de azi ?

Cele cinci temele abordate in cadrul ciclului in primavara/vara/toamna anului 2013, extrem de inspirat “botezate” de domnul profesor, sint:

1. Nea Piţigoi şi untura de zmeu sau despre societatea ţărănească – 18 aprilie

2. Balconiada sau despre viaţa cotidiană în comunism – 16 mai

3. Integrarea europeană a porcului sau despre tranziţie – 13 iunie

4. Războaiele sarmalei şi pacea de la Bruxelles a telemelei sau despre “păstrarea tradiţiilor” – sept sau oct

5. Povestea maidanezului Leuţu sau despre viitoarea ordine mondială – nov

foto preluat de aici: http://www.theapricity.com/forum/showthread.php?12572-Old-photographs-from-Romania