Curs de Astronomie – Constelaţii, nebuloase, galaxii

Curs de orientare pe cer

Vă invităm la un atelier de astronomie, susţinut de Adrian Şonka, membru al Astroclubului Bucureşti şi membru colaborator al AAVSO (American Association of Variable Star Observers).

Vom afla de la el ce înseamnă de fapt o constelaţie: cine, când şi cum a stabilit aceste importante repere pe harta cerului, vom învăţa cum să urmărim mişcarea corpurilor cereşti şi ne vom familiariza cu instrumentele astronomice.

Temele şedinţelor acestui curs de astronomie vor fi:

Şedinţa 1 şi şedinţa 2: Cerul şi podoabele sale – incursiune vizuală pe cerul care se vede cu ochiul liber. Subiecte principale: cerul de zi, cerul de noapte, cerul văzut de pe alte planete, coordonatele cereşti, constelaţii, istoria observării cerului; astrologie vs. astronomie.

Şedinţa 3: Obiecte cosmice aflate în afara sistemului solar – călătorie vizuală printre stele, nebuloase, roiuri şi galaxii. Subiecte principale: stelele şi funcţionarea lor; nori de gaz, roiuri stelare, galaxii; durata de viaţă a Soarelui; stele duble, exoplanete; distanţe în Univers; cerul în mai multe lungimi de undă.

Şedinţa 4: Sistemul solar – incursiune în sistemul solar. Subiecte principale: planetele telurice; planetele joviene; asteroizi geo-intersectori; comete; vântul solar; Universul la scară largă; Big-Bang.

Şedinţa 5: Fenomene astronomice observabile – descriere a fenomenelor care se pot vedea uşor pe cer. Subiecte principale: stele căzătoare, apropieri între planete; fazele Lunii şi a planetelor; eclipse în sistemul solar; sateliţi artificiali; ocultaţii Lună-stele şi Lună-planete.

Testimonial: “A fost un curs foarte bun şi foarte folositor, încă un pas spre cunoaşterea galaxiilor.” (Cătălin D.)

foto: By Gregory H. Revera – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11901243

Video: Regia Vlad Trandafir – www.colturidebucuresti.net
Music: Jazzy Frenchy – Composed and performed by Bensound

Inscrie-te la acest atelier »