Concert de Gală „I love PUCCINI”, cu dirijorul Tiberiu Soare

bilete găsiţi pe Entertix şi Eventim

Fundaţia Calea Victoriei vă invită în 13 mai, ora 19:00, la Concertul de Gală „I love PUCCINI”, care va avea loc în eleganta Sală Mare a Teatrului Naţional Bucureşti.

Talentatul dirijor Tiberiu Soare şi Symphactory Orchestra vor avea invitaţi doi solişti de operă excepţionali – soprana Irina Iordăchescu şi tenorul Florin Guzgă.

Publicul de toate vârstele este invitat să se bucure de spectaculoase arii şi duete create de Giacomo Puccini, ultimul mare compozitor de operă italian, care ne-a oferit capodopere muzicale de o mare frumuseţe, sensibilitate şi originalitate: Boema, Tosca, Madama Butterfly, Turandot.

Puccini poate fi considerat un fel de cheie de boltă a scriiturii de operă italiene, aşa cum Bach este cheia de boltă şi închizătorul a ceea ce a însemnat barocul muzical.”, afirmă dirijorul Tiberiu Soare în cartea sa dedicată operei. Pe 13 mai, vă invităm să gustaţi din frumuseţea muzicii acestui compozitor remarcabil.

La finalul concertului, publicul va avea ocazia să se întâlnească în foaier cu dirijorul şi cu cei doi solişti pentru a face fotografii şi a împărtăşi impresii despre concert. De asemenea, Tiberiu Soare va acorda autografe pe cărţile sale: „Pentru ce mergem la Operă” şi „Nouă poveşti muzicale”.

Concertul de Gală „I Love PUCCINI” este al patrulea eveniment din seria „I Love Classics”, serie lansată de Fundaţia Calea Victoriei şi dedicată marilor compozitori de muzică clasică şi de operă. Primele trei ediţii i-au prezentat pe W. A. Mozart, G. Verdi şi P. I. Ceaikovski.

Biletele la Concertul de Gală „I love PUCCINI pot fi cumpărate prin reţeaua Eventim: online aici, magazinele Vodafone, Orange, Germanos, Carrefour, librăriile Cărtureşti şi Humanitas, benzinăriile OMV şi pe Entertix.ro

Categorii de bilete: Categoria I – 150 ron, Categoria II – 125 ron, Categoria III – 95 ron

Evenimentul este organizat cu sprijinul: Casei de avocatură Bondoc şi Asociaţii SCA şi al Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti.

Parteneri media: TVR 3, Radio România Muzical, Radio România Cultural, RFI România, România Liberă, Forbes România, Forbes Life, Unica, Psychologies, Cinemagia, Agerpres, Zile şi Nopţi, Bookhub, Ziarul Metropolis, Decât o Revistă.

Gala Concert – ”I love Puccini”

Fundaţia Calea Victoriei is inviting you to the Gala Concert „I love Puccini”, which will take place on May 13th, 7.00 p. m., at the Grand Hall of the National Theatre of Bucharest.

Conductor Tiberiu Soare and Symphactory Orchestra will have two extraordinary opera singers as special guests: the soprano Irina Iordăchescu and the tenor Florin Guzgă.

Adults and children alike are welcomed to enjoy the spectacular arias and duets, creation of Giacomo Puccini, the last great Italian opera composer, who gave us musical masterpieces of  great beauty, originality and tenderness: La bohème, Tosca, Madama Butterfly, Turandot. On May 13th you are invited to get a taste of this remarkable composer’s music.

At the end of the concert, the audience will have the opportunity to take pictures and talk to the artists. Also, Tiberiu Soare will sign autographs on his books: „Pentru ce mergem la operă?” and Nouă poveşti muzicale.

„I love Puccini” Gala Concert is the forth event of the series „I Love Classics”, launched by Fundaţia Calea Victoriei and dedicated to the great classical and opera music composers. The first three editions were dedicated to W. A. Mozart, G. Verdi şi P. I. Ceaikovski.

Tickets for this concert can be purchased through the Eventim network: Vodafone, Orange, Germanos, Carrefour shops, Cărtureşti and Humanitas bookstores, OMV gas stations or online. You can also find tickets on Entertix.ro.

Tickets categories: I category – 150 ron, II Category – 125 ron, III Category– 95 ron

„I love Puccini” Gala Concert is organised with the support of: Bondoc şi Asociaţii SCA Lawyers’ Practice and the National Music University of Bucharest.

Media Partners: TVR3, Radio România Muzical, Radio România Cultural, RFI România, România Liberă, Forbes România, Forbes Life, Unica, Psychologies, Cinemagia, Agerpres, Zile şi Nopţi, Bookhub, Ziarul Metropolis, Decât o Revistă.

Ilustraţia afişului este realizată pentru Fundaţia Calea Victoriei de Cristina Mureşan-Toth.

La acest eveniment nu se fac înscrieri sau rezervări la Fundaţie. Biletele se găsesc în reţeaua Eventim şi pe eventim.ro, dar şi pe Entertix.ro.