Adriana Sohodoleanu

Adriana Sohodoleanu, doctor în sociologie din 2021, este un teoretician al gastronomiei din Bucureşti,  cunoscută pentru teza sa de doctorat ce a analizat fenomenul Noua Bucătărie Românească. Ea a contribuit cu eseuri la publicaţii precum Oxford Food Symposium’s Proceedings, Dilema Veche, Iscoada şi diverse instituţii media.

Adriana este coautor al unei cărţi de reţete de deserturi istorice şi are interventii săptămânale la Radio România Cultural, discutând despre mâncare sub formă de infotainment. Lucrările ei din ultimul deceniu explorează conexiunile dintre mâncare, călătorii, antropologie şi sociologie, subliniind relaţia lor cu societatea şi cultura. Ea aruncă lumină asupra moştenirii culinare româneşti şi a modurilor complexe în care cultura alimentară se împleteşte cu contexte socio-politice mai largi.