“I LOVE MOZART” – CONCERT de GALĂ sub bagheta dirijorului Tiberiu SOARE

Fundaţia Calea Victoriei vă invită la un concert efervescent dedicat lui W. A. Mozart, în 5 mai, de la 19:00, la Sala Radio – Studioul de concerte “Mihail Jora”, pentru a sărbători 260 de ani de la naşterea celui mai îndrăgit compozitor din toate timpurile.

Dirijorul Tiberiu Soare şi Symphactory Orchestra ne vor acompania într-o călătorie miraculoasă şi strălucitoare în universul lui Mozart, însufleţită de vocile unor artişti tineri, foarte talentaţi: soprana Diana Ţugui, mezzosoprana Martiniana Antonie şi baritonul Şerban Vasile.

Publicul va avea parte de o seară memorabilă, în care va fi răsfăţat cu momente de graţie din opere celebre semnate W.A. Mozart: Nunta lui Figaro, Cosi fan tutte, Don Giovanni şi Răpirea din Serai.

Ne vom îndrăgosti de sunetele instrumentelor, ne vom emoţiona ascultând vocalize şi duete splendide, ne vom amuza de comicul personajelor şi vom aplauda miracolul muzicii mozartiene.

Charismaticul Tiberiu Soare ne va povesti despre geniul lui Mozart, despre frumuseţea aparte a muzicii sale, despre contrastele şi sublimul muzical în creaţia compozitorului austriac din secolul al XVIII-lea.

La finalul concertului publicul se va bucura de lansarea cărţiiVORBE DESPRE MUZICĂ ŞI MUZICIENI: NOUA POVESTI MUZICALE”, o incursiune în lumea marilor muzicieni şi a muzicii clasice – din Baroc până în zilele noastre – în stilul inconfundabil, sincer şi fermecător al dirijorului Tiberiu Soare. Autorul va oferi autografe tuturor celor care doresc să îşi amintească de această întâlnire dintr-o seară muzicală de excepţie.

Acest eveniment de gală este realizat cu sprijinul: Bondoc & Asociaţii, Sloop, Mio Bio, The Sisters – Flower&Art StudioMoara de hartie, DoR şi Grand Hotel Continental.

logo-grand-hotel-continental12

Biletele la concert se pot achiziţiona numai prin reţeaua Eventim: magazinele Vodafone, Orange, Germanos, Carrefour, librăriile Cărtureşti şi Humanitas, benzinăriile OMV sau online pe www.eventim.ro

Categorii de bilete:

Categoria I – 100 ron

Categoria II – 80 ron

Categoria III – 65 ron

NU SE FAC REZERVARI SAU INSCRIERI LA CONCERT DE PE PAGINA FUNDATIEI, bilete pot fi procurate doar prin reteaua EVENTIM.

Regia: Vlad Trandafir – www.colturidebucuresti.net

mozart-final (1)