Concert de Gală: MOZART – Music for the Soul

Bilete găsiţi aici

Ca urmare a epidemiei, concertul va fi reprogramat. Revenim cu detalii referitoare la dată. Biletele cumpărate până acum îşi păstrează valabilitatea.

Fundaţia Calea Victoriei vă invită la Sala Radio, la Concertul de Gală „MOZART – Music for the Soul”.

La acest eveniment, organizat împreună cu dirijorul Tiberiu Soare şi Symphactory Orchestra, o remarcabilă orchestră independentă, vor fi invitaţi doi solişti excepţionali – soprana Andreea Mădălina Barbu şi baritonul Alexandru Constantin.

Mozart scria într-un mod revoluţionar, dar în acelaşi timp compunea astfel încât să fie pe înţelesul tuturor. Aceasta este piatra filosofală în muzică: să nu scrii banalităţi şi în acelaşi timp să fii înţeles de toată lumea.” – ne spune dirijorul Tiberiu Soare, îndrăgostit de muzica genialului W.A. Mozart.

Programul serii va cuprinde celebra şi spectaculoasa Simfonie nr. 25, compusă de Mozart la numai 17 ani, uverturi şi arii din opere celebre: Nunta lui Figaro, Cosi fan Tutte, Don Giovanni, La Clemenza di Tito şi Flautul fermecat.

Dirijorul Tiberiu Soare a selectat pentru acest concert două voci de o strălucire şi expresivitate remarcabile, soprana Andreea Mădălina Barbu şi baritonul Constantin Alexandru, artişti lirici ce ne vor delecta dând viaţă personajelor din operele lui Mozart.

Seara de gală se va încheia cu bucurie, aplauze, fotografii cu muzicienii, plus autografe oferite la final, în foaierul Sălii Radio, de către dirijor şi cei doi solişti. Evenimentul este al cincilea din seria „I Love Classics”, serie lansată de Fundaţia Calea Victoriei în 2016 şi dedicată marilor compozitori de muzică clasică şi de operă.

Biletele la Concertul de Gală „ MOZART – Music for the Soul” se pot cumpăra numai prin reţeaua Eventim: magazinele Vodafone, Orange, Germanos, Carrefour, librăriile Cărtureşti şi Humanitas, benzinăriile OMV sau online, de AICI.

Categorii de bilete:

• Categoria I – 150 lei
  • Categoria II – 130 lei
  • Categoria III – 100 lei

Concertul de Gală „MOZART – Music for the Soul” este organizat cu sprijinul Casei de avocatură Bondoc şi Asociaţii SCA şi Renovatio Trading.

Coproducător: Radio România Muzical,

Parteneri media strategici: Radio România Cultural, RFI România

Parteneri media: Forbes România, Forbes Life, Revista Cariere, Cinemagia, Agerpres, Bookhub, Ziarul Metropolis, Zile şi Nopţi.

Nu se fac rezervări sau înscrieri la concert de pe pagina fundaţiei, biletele pot fi procurate doar prin reţeaua EVENTIM, de aici.

Afişul este realizat de talentata ilustratoare Maria Surducan, artist care a ilustrat şi cele două cărţi ale dirijorului Tiberiu Soare – Pentru ce mergem la Operă? şi Nouă poveşti muzicale pe care le puteţi găsi la concert.

Cumpără »