O planetă ca Pământul? – Articol de Adrian Sonka (astronom)

Zilnic aflam noutati interesante de la lectorii nostri. Asa ca ne-am gandit sa va oferim si voua ocazia sa descoperiti cate ceva din gandurile si ocupatiile lor. :)

Adrian Sonka, membru al Astroclubului Bucureşti şi membru colaborator al AAVSO (American Association of Variable Star Observers), povesteste pe blogul sau despre o planeta nou descoperita:

“Se pare că s-a descoperit o planetă asemănătoare ca mărime cu Pământul, poziţionată destul de bine faţă de steaua ei.

Ştim că planeta are o mărime asemănătoare cu a Pământului şi am aflat acest lucru pentru că periodic mănâncă din lumina stelei ei. De pe Pământ vedem o stea care scade periodic în strălucire, semn că un corp trece prin faţa ei. De fapt ştim că alte patru corpuri se află în sistem, probabil alte patru planete, deci avem de-a face cu un sistem solar în toată regula.

[…] nu ştim sigur că avem un nou Pământ, dar datele ne indică o planetă cu suprafaţă solidă poziţionată unde trebuie faţă de steaua ei.”.

Puteti citi articolul complet pe blogul lectorului: http://sonkab.wordpress.com/2014/04/17/o-planeta-ca-pamantul/