Romantismul european. Artă, modă şi societate

Cursul are loc online.

Ce a fost romantismul? Iată o întrebare care a avut parte, de-a lungul timpului, de nenumărate răspunsuri. De la definiţii academice, ce făceau apel la concepte istorico-culturale, până la explicaţii grăbite, ce ţineau de o anumită percepţie mitică, totul pare să se fi spus despre epoca romantică.

Şi totuşi, oamenii acelei epoci cu melancoliile şi utopiile lor au impus un nou ritm cotidianului şi societăţii. Contemporani cu ideile iluministe şi cu revoluţia franceză, romanticii au creat lumea modernă şi au dat naştere marilor elite şi mituri urbane.

Pendulând între revoluţii şi utopii, femeile şi bărbaţii primei jumătaţi a secolului al XIX-lea ne par, deopotrivă, reali şi fantastici. De la pânzele însângerate ale lui Delacroix, ajungând la figura controversată a lordului Byron, Europa romantică pare un imens mozaic.

Vă invit să descoperim împreună, de-a lungul a trei ateliere, nenumăratele faţete ale romantismului. Ghidaţi de picturi şi de scrieri celebre, vom afla mai multe despre literatura, arta, muzica şi revoluţiile timpurilor moderne.

Temele celor trei ateliere sunt:

1. Precursorii Romantismului. Cum s-a născut un mit? De la revoluţia franceză la revoluţiile de la 1848. Omul romantic. Cum arătau şi în ce credeau bărbaţii şi femeile epocii romantice. Melancolici şi vizionari. A existat o modă romantică?

2. Arta şi literatura romantică. Reinventarea evului mediu. O nouă viziune asupra peisajului şi revoluţia culorilor. Johann Heinrich Füssli, Caspar David Friedrich, William Blake, Francisco José de Goya Y Lucientes, Théodore Géricault, Eugène Delacroix.  De la romanul-foileton la marile romane ale secolului  al XIX-lea.

3. Tenebrele romantismului. Societăţi secrete, ocultism, spiritism, aventurierii şi artiştii damnaţi.  Demonii se interiorizează. Faust şi Frankenstein. Moştenirea romantică: prerafaeliţii, simboliştii etc.

Cu o zi înainte de data începerii, toţi cei înscrişi vor primi  un link, cu ajutorul căruia să acceseze cursul şi instrucţiunile de conectare la Zoom.

Imagine: A Vision of Fiammetta, de Dante Gabriel Rossetti