Cum să fii prezent în Corpul tău: postură, joacă, gest

Cursul se poate organiza online, la cerere, pentru grupuri.

Redescoperă-ţi corpul, pentru o stare de bine!

Corpul are o memorie excepţională. Simte lipsa anumitor gesturi şi mişcări de care nu mai beneficiază atunci când stilul tău de viaţă se schimbă, când stai mai mult timp la birou sau în casă. Memoria corpului joacă un rol vital în viaţa noastră cotidiană. Ne ajută de la cele mai mici mişcări, până la cele mai ample si ne susţine capacitatea de decizie şi de reacţie.

Mişcarea şi joaca ajută la îmbunătăţitea stării psihice, la energizarea corpului şi la capacitatea noastra de a fi prezenţi şi activi în orice context.

Vă invit să ne dezmorţim împreună, să redescoperim gesturi pe care nu le mai folosim, să ne conectăm unii la ceilalţi, dar să ne deconectăm de la problemele vieţii de zi cu zi. Nu în ultimul rând ne vom juca împreună, cu ajutorul unor exerciţii folosite în arta actorului. Vom descoperi posibilităţile corpului nostru, învăţăm să-l încurajăm şi să-l activăm.

Ce vom face? Ne vom pregăti fizic, vom îmbina exerciţiile fizice cu imaginaţia, vom face exerciţii de descoperire şi redescoperire a gestului.

Exerciţiile pe care le vom face săptămânal la clubul „Memoria corpului” au ca scop:

– Descoperirea şi redescoperirea corpului fizic

– Dezvoltarea imaginaţiei şi creativităţii

– Dezvoltarea psiho- fizică (dezinhibare, încredere în propria persoană)

– Sporirea atenţiei la ceilalţi si la noi înşine

– Dezvoltarea capacităţii de a fi în prezent si activ

– Îmbunătăţirea şi dezvoltarea relaţiei cu noi şi cu cei din jur

– Dezoltarea spontaneităţii şi a capacităţii de reacţie

– Dezvoltarea flexibilităţii în gândire, dar şi ca reacţie corporal organică

– Depăşirea propriilor limite

– Dezvoltarea ludicului

Cu o zi înainte de începerea clubului, toţi cei înscrişi (taxa achitată) vor primi  un link, cu ajutorul căruia să acceseze cursul şi instrucţiunile de conectare la Zoom.

Cumpără »