Concertul Extraordinar de Anul Nou 2018 – Ediţia a V-a

de aici poţi cumpăra bilete

Anul 2018 începe cu o surpriză muzicală plină de magie, graţie şi energie debordantă. În 8 ianuarie, vom organiza la Teatrul Naţional Bucureşti Concertul Extraordinar de Anul Nou, avându-l de această dată invitat pe celebrul violonist elveţian Manrico Padovani.

Supranumit „magicianul viorii”, acesta va interpreta la vioara sa Stradivarius-Vuillaume “Messiah” celebrul Concert nr. 1, în Re Major, de Niccolo Paganini, alături de cunoscuta Orchestră Symphactory, sub bagheta dirijorului Tiberiu Soare. În partea a doua a concertului, publicul va călători în spaţiul muzical spaniol prin seducătoarele Suite 1 şi 2 din opera Carmen, de Georges Bizet.

Concertul nr 1 în Re Major, pentru vioară şi orchestră, de N. Paganini, este una dintre cele mai iubite compoziţii din repertoriul universal. Magia, forţa generată de acest fragment muzical şi măiestria violonistului transpun publicul într-o zonă a extazului şi a emoţiei pure.

Muzica operei Carmen stă sub semnul libertăţii individuale şi al magiei erotice, după cum spune dirijorul Tiberiu Soare. Pasionalul personaj feminin, celebra Carmen imaginată de G. Bizet, fascinează publicul de pe întreg Globul prin curajul, frumuseţea şi senzualitatea sa copleşitoare.

Concertul Extraordinar de Anul Nou – editia 2018 este organizat cu sprijinul: Casei de avocatură Bondoc şi Asociaţii SCA, 7 Card, Grand Hotel Continental şi al Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti.

Parteneri media: TVR 3, Radio România Muzical, Radio România Cultural, RFI RomâniaRomânia LiberăForbes, Cinemagia, Agerpres, 100delocuri.ro, Bookblog, Bookhub.

Biletele la concert se pot cumpăra numai prin reţeaua Eventim: magazinele Vodafone, Orange, Germanos, Carrefour, librăriile Cărtureşti şi Humanitas, benzinăriile OMV sau online, de aici.

Categorii de bilete:

Categoria I – 130 ron, Categoria II – 110 ron, Categoria III – 90 ron

NU SE FAC REZERVĂRI SAU ÎNSCRIERI LA CONCERT DE PE PAGINA FUNDAŢIEI, bilete pot fi procurate direct din reţeaua EVENTIM, de aici.

Afişul este realizat de ilustratoarea Ileana Surducan

Înregistrarea emisiunii Zebra, de la Rfi, invitaţi Sandra Ecobescu şi dirijorul Tiberiu Soare: