Civilizaţia medievală de la Carol cel Mare la Giotto

Vă invităm la un curs nou cu istoricul Monica Neaţu despre o perioadă extrem de interesantă din istoria Europei, plină de contraste, mistere şi personaje fascinante, un univers mai puţin cunoscut de publicul larg şi despre care există multe prejudecăţi care umbresc moştenirea acestui mileniu plin de transformări, momente cruciale şi creaţii magistrale.

Evul Mediu nu a beneficiat, de-a lungul timpului, de o presă favorabilă.  Cei o mie de ani de istorie europeană au fost priviţi în fel şi chip, asociaţi inchiziţiei, ciumei, războaielor nesfârşite, o lume violentă şi întunecată, lipsită, în viziunea multora dintre noi, de libertatea Antichităţii şi farmecul Renaşterii. Dar lucrurile chiar au stat aşa? Nu ne lăsăm, oare, prea repede furaţi de stereotipuri de tot soiul şi ratăm o epocă definitorie din istoria civilizaţiei şi artei europene.

Vă invit, de-a lungul a patru ateliere, să descoperim enigmaticul Evul Mediu,  să înţelegem viaţa oamenilor de atunci, să le aflăm preocupările, plăcerile, dar şi angoasele. Călăuze ne vor fi opere de artă, manuscrise şi cronici de tot felul, dar şi câteva lucrări de specialitate ce au disecat fenomenul în fel şi chip. Cu ajutorul lor, vom încerca să aflăm istoria catedralelor medievale, a cruciadelor, a universităţilor şi a iubirii curteneşti.

Temele celor patru ateliere sunt:

1. Începuturile civilizaţiei medievale. Invazii şi monarhii barbare. Carol cel Mare şi Renaşterea carolingiană. O cultură monastică. Spaimele anului 1000. Relaţiile Orient-Occident.

2. Europa romanică. Societatea feudală. Cruciade şi pelerinaje. Ordinele militaro-religioase. Templierii – soldaţii lui Hristos. Idei şi gusturi venite din Orient. Umanismul creştin şi o Europă a excluderii. Arta romanică.

3. Europa catedralelor gotice şi renaşterea urbană. Teologia luminii la Saint Denis, Chartres, Sainte-Chapelle. Evoluţia stilului gotic în Europa – distanţarea de stilul francez. Renaşterea veacului al XII-lea. Goticul elegant. Cultura de curte şi cultura populară. Trubadurii şi iubirea curtenească.

4. O nouă sensibilitate religioasă – Ordinelor cerşetoare şi conceptul de devotio moderna. Cimabue, Duccio şi Giotto – transformări estetice şi spirituale. Amurgul Evului Mediu.

Sursa imagine sus – https://en.wikipedia.org/wiki/The_Lady_and_the_Unicorn

Imagine jos – Giotto, The Preaching of St Francis to the Birds, c. 1298, Luvru