Arta Negocierii: Cum sa obtii ceea ce iti doresti

Încă din primele clipe ale existenţei noastre începem negocierea. Plângem pentru a cere o revenire la mediul cunoscut şi confortabil. Ulterior, diversificăm şi dezvoltăm diferite strategii de negociere pentru a ajunge la satisfacerea nevoilor noastre, căci aceasta este miza cea mare.

Trăind într-o societate, inevitabil interesele noastre se vor intersecta sau chiar contrazice. Acele momente de convergenţă sunt momente cruciale în care nu dreptatea primează, ci abilitatea noastră de negociere.

Cu mici excepţii, dar invariabil, primim ceea ce negociem şi din păcate nu ceea ce merităm.

Acesta este motivul de bază pentru care vă invit într-o călătorie iniţiatică in tainele negocierii, călătorie care constă în patru ateliere în care veţi avea şansa să învăţaţi bazele acestei discipline.

Cele patru intalniri vor trata urmatoarele etape esentiale:

• Cum trebuie să vă pregătiţi pentru o negociere;
  • Cum decurge negocierea;
  • Strategii de negociere;
  • Implementare şi capcane des întâlnite.

Atelierul îmbina teoria şi practica cu experienţa de negociere din mediul de business, al asociaţiilor non-guvernamentale cât şi din cel privat, cu experienţe personale culese de peste 15 ani de pe trei continente şi din peste 12 ţări.

Şi ca să-l citez pe tatăl meu ”Întrebarea nu este ce ştii. Întrebarea este ce poţi să faci cu ceea ce ştii.”

Sunteţi pregătiţi să intrăm într-o negociere?

Ilustratie de J. C. Leyendecker preluata de aici: