Concert de Gala: Royal Musical Journey – 14 septembrie, Sala Radio, 19:00

For English version press here.

La început de toamnă, Fundaţia Calea Victoriei vă invită la concertul de gală „ROYAL MUSICAL JOURNEY” – o călătorie savuroasă şi ritmată în Europa cochetă a secolelor XVII şi XVIII.

Alături de dirijorul Gabriel Bebeşelea, genial muzician din tânăra generaţie, de fermecătoarea soprană Rodica Vică şi de Orchestra Symphactory vom poposi la curtea somptuoasă a Regelui Soare, vom naviga muzical prin romantica Veneţie şi vom asculta acorduri divine din Germania. Fredonăm apoi refrene visătoare din Anglia şi ne aventurăm în exoticele Indii Galante.

Şapte compozitori – Vivaldi, Rameau, Lully, Boccherini, Handel, Purcell şi Broschi – ne vor surprinde cu lucrări inovatoare, cu improvizaţii inspirate şi cu energia concentrată în muzica lor. Publicul va avea şansa să asculte instrumente astăzi neobişnuite, specifice epocii baroce: clavecin şi teorbă.

Călătoria noastră muzicală se va derula într-o atmosferă miraculoasă care va reînvia lumea visătoare şi îndrăzneaţă a barocului. Ilustraţii animate, create de artistul clujean Jozsef Vass, vor însufleţi fiecare fragment muzical.

Imagini inspirate din tablouri de epocă, cu interioare bogat ornamentate şi cu personaje ȋn costume fastuoase, vor reconstrui atmosfera şi parfumul unei fabuloase lumi dispărute.

Dirijorul Gabriel Bebeşelea, unul dintre cei mai talentaţi artişti români, deţinător a numeroase premii internaţionale, este aplaudat frenetic în săli de concerte din întreaga lume. Şi-a finalizat studiile la renumita Universitate de Muzică din Viena, unde şi locuieşte în prezent. Invitata specială a serii este soprana Rodica Vică, o voce cu coloratură dramatică, specializată pe muzica barocă, recunoscută pentru rolurile interpretate la Opera Naţională din Bucureşti şi în spectacole sau turnee din Italia, Franţa, Austria, Belgia, Germania şi Japonia.

Biletele la concert se pot achiziţiona numai prin reţeaua Eventim: magazinele Vodafone, Orange, Germanos, Carrefour, librăriile Cărtureşti şi Humanitas, benzinăriile OMV sau online pe www.eventim.ro

Categorii de bilete:

Categoria I – 100 ron

Categoria II – 80 ron

Categoria III – 65 ron

NU SE FAC REZERVĂRI SAU ÎNSCRIERI LA CONCERT DE PE PAGINA FUNDAŢIEI, bilete pot fi procurate doar prin reţeaua EVENTIM.

Parteneri media: Radio România Muzical, Radio România Cultural, Metropotam, Revista Cariere, Şapte Seri, Hotnews, Zile şi Nopţi, Igloo, Observator Cultural, Unica, Psychologies, Bookblog, Decât o Revistă, Bookhub, Calendar Evenimente, Art 7 fm.

royal musical journey