CONCERT cu Andreea Butnaru: Sărbătoarea pianului şi a marilor săi virtuozi

Va invitam simbata 14 decembrie, de la 18:00, in Sala George Enescu a Universitatii Nationale de Muzica Bucuresti, pentru a ne desfata impreuna de ultimul eveniment din acest an din seria Dialogurilor Muzicale cu MusicaViva.

Numit pe drept “regele instrumentelor” şi “instrumentul simfonic”, pianul are o istorie veche de patru secole şi numeroşi iluştri predecesori. Instrument spectaculos şi izvor de viaţă a numeroase pagini celebre, a generat de-a lungul a sute de ani fapte istorice şi artistice, a ajutat la crearea a sute, mii de poveşti de dragoste, de război, de muzică, de artă.

În prag de sărbători, ne delectăm împreună cu pianista Andreea Butnaru cu istorisiri despre legende ale pianului, din salon până la marile săli de concert şi cu muzică de mare virtuozitate, compusă de mari pianişti ai tuturor timpurilor – Mozart, Chopin, Liszt, Rachmaninov, Fazil Say.

Programul concertului este:

• Niels Gade: Trei piese de salon
  • W.A. Mozart: Allegro si Allegro con spirito din Sonata in Re major
  • Fr. Chopin:   Valsurile in si minor si do# minor

Doua mazurci op. 30

Studiul op. 10/3 in do# minor

• Fr. Liszt: Dansul fulgilor de nea (Chasse-neige)

Dansul Piticilor (Gnomenreigen)

• S. Rachmaninov: Preludiul in sol# minor

Studiul-Tablou op. 39/9

Imagine preluata de aici: