Va invitam simbata 27 aprilie, de la 11:30, la un concert de muzica de cameră, in compania pianistei Andreea Butnaru si a violoncelistului Florin Mitrea, membri ai ansamblului “Musica Viva”.

Dialogurile cu Muzica vor avea de aceasta data un instrument- vedeta: Flautul – gratios, cu sclipiri sonore acvatice si argintii, construit din metale pretioase si cantat de oameni cu suflet sensibil.

Andreea Butnaru, impreuna cu flautistul Adrian Gugu si violoncelistul Florin Mitrea, va vor incanta cu povesti despre acest instrument celest, despre evolutia lui de-a lungul timpului si despre melanjul timbral dintre mai multe tipuri de instrumente. Muzica, personajul principal al spectacolului, este compusa de C.M. von Weber, L. Van Beethoven si Claudio Monteverdi si va fi interpetata de catre muzicienii-povestitori in formule camerale de doi si de trei.

La final, publicul va putea adresa intrebari, pe marginea temelor prezentate.

Concertul de muzica de cameră este organizat in parteneriat si gazduit cu amabilitate de “Universitatea Nationala de Muzica”, Sala Dinu Lipatti.