astronomy

frecventa intalnirilor este zilnica: marti 21, miercuri 22, joi 23, vineri 24 iunie

Va invitam sa “exploram” cerul instelat de vara in compania astronomului Adrian Sonka, membru al Astroclubului Bucuresti si membru colaborator al AAVSO (American Association of Variable Star Observers).

Vom afla de la el ce inseamna o constelatie: cine, cand si cum a stabilit aceste importante repere pe harta cerului, vom invata cum sa urmarim miscarea corpurilor ceresti si vom invata sa ne orientam pe cer.

La penultima sedinta, se vor face doua calatorii prin cosmos: una vizuala in care, folosind imagini luate de marile telescoape, se va face un tur al obiectelor interesante de pe cer si una virtuala, folosind un program special de astronomie cu ajutorul caruia se va face o calatorie pana la marginea Universului.

Temele sedintelor scolii de vara de astronomie vor fi:

1. De la haos la cosmos 1

Familiarizarea cu bolta cerească. Ce obiecte astronomice se pot vedea pe cer cu ochiul liber şi cum se schimbă ele cu timpul.

* constelaţiile
* stelele, numele stelelor
* constelaţiile zodiacale
* distanţele unghiulare
* strălucirea stelelor

2. De la haos la cosmos 2

Familiarizarea cu bolta cerească. Mişcarea obiectelor astronomice şi coordonatele astronomice.

* azimutul şi altitudinea
* meridianul şi zenitul
* miscări pe cer: ziua, noaptea, rotaţia Pâmăntului
* mişcare aştrilor
* mişcarea Soarelui
* anul
* anotimpurile
* sfera cerească

3. De la stele la planete

Familiarizarea cu obiectele cereşti ce se pot observa prin instrumentele astronomice.

* mişcarea planetelor
* planetele prin telescoape
* stelele căzătoare
* observarea stelelor
* observarea nebuloaselor şi a roiurilor stelare

4. Frumuseţea Universului

Călătorie vizuală* şi  virtuală** prin cosmos.

* folosind imagini luate de marile telescoape se va face un tur al obiectelor interesante de pe cer
** folosind un program special de astronomie se va face o călătorie până la marginea Universului

Imagine preluata de aici: