Fascinaţia Orientului – Artă, modă şi societate (sec. XVII-XX)

De-a lungul secolelor, europenii au fost fascinaţi şi intrigaţi de civilizaţiile orientale, misterioase şi enigmatice, pline de poveşti nespuse şi de coduri culturale dificil de descifrat. Descoperirea acestei lumi, fie că vorbim de Extremul Orient sau de cel Apropiat, ţine în egală măsură de domeniul realului şi fabulosului.

Orientul imaginat de europeni, căci de el ne vom ocupa, a influenţat societatea, generând fenomene interesante legate de viaţa cotidiană, modă sau artă. Călătoriile, legăturile comerciale, campaniile militare şi relatările de călătorie au permis europenilor să cunoască şi să interpreteze, prin intermediul propriilor valori, o lume de o bogăţie culturală infinită. Orientul, aşa cum a fost reinventat de europeni, a devenit un construct cultural, în care artiştii, creatorii de modă sau călătorii au transpus propriile lor viziuni.

Vă invit să descoperim împreună, de-a lungul a trei ateliere, cum a luat naştere un mit care persistă şi astăzi în imaginarul european.

Călăuzele noastre vor fi nenumărate tablouri, relatări de călătorie, porţelanuri splendid decorate şi haine de o bogăţie rar întâlnită. Vom pătrunde prin intermediul lor în lumea celor O mie şi una de nopţi, a ceremoniilor stranii şi a enigmaticelor stampe japoneze.

Temele celor trei întâlniri sunt:

• Orientul iluminiştilor şi romanticilor. Tratate politice şi comerciale cu Imperiul Otoman. Ce ştiau oamenii acelor vremuri despre Extremul Orient? Fascinaţia modei orientale şi lumea franceză. Misterele haremului – cum s-a născut şi dezvoltat acest mit în cultura europeană?
  • Orientul modernităţii europene. Dramatism şi culoare la Delacroix. Al II-lea Imperiu francez şi un ceremonial diplomatic care a stârnit uimire în epocă.  Japonia se deschide spre Occident – era Meiji şi influenţa sa în arta şi moda europeană. Stampe, chimonouri şi un nou stil în artă. India – exotismul coloniilor. Ceremonial, modă şi bijuterii.
  • Orientul secolului XX.Art Nouveau şi arta japoneză. Baletele ruseşti (Les Ballets Russes) şi Orientul celor O mie şi una de nopţi. Creaţiile lui Paul Poiret şi un bal faimos. Orientul epocii interbelice. Ce a mai rămas din acestă fascinaţie astăzi?

Imagini:

foto sus: http://www.historytoday.com/colin-jones/fabrication-madame-de-pompadour

foto jos: http://www.claudemonetworks.com/painting/madame-monet-in-a-japanese-costume