Interbelic şi flower power – iată doi termeni mitici ce ţin în mentalul multora dintre noi de un trecut recent şi totuşi atât de îndepărtat şi fascinant. Interbelicul, asociat de multe ori cu fastul şi strălucirea din vremea bunicilor noştri, pare închis într-o capsulă a timpurilor fericite, înainte de drama celui de al doilea război mondial.

Dar lumea aceea veselă şi strălucitoare, aşa cum ne apare nouă în filme sau fotografii, a cunoscut, dincolo de frenezia petrecerilor din anii nebuni, angoasele crizei economice şi transformări politice şi sociale dramatice. Toate acestea şi-au spus cuvântul în artă şi modă, dând naştere unui univers al contrastelor, dominat de creatori de geniu (Picasso, Dali, Chanel…).

Sfâşierii războiului i-a urmat o societate postbelică caracterizată, deopotrivă, de conservatorism şi revoltă şi de împărţirea lumii în două sfere politice antagonice. Revoltele din 1968 au ţinut în egală măsură de politic, dar şi de naşterea unor noi mentalităţi, ce şi-a pus amprenta asupra artei şi a societăţii. Generaţia beat, cultura hippie, revoluţia sexuală au transformat pe termen lung societatea modernă, spunându-şi cuvântul în artă, literatură şi modă.

De-a lungul a trei ateliere, vă invit să redescoperim o epocă a transformărilor profunde, să îi înţelegem valorile, bucuriile şi dramele. Cu ajutorul imaginilor, filmelor şi scrierilor din epocă vom încerca să aflăm ce datorează lumea de astăzi timpurilor de atunci.

Temele celor trei intilniri sint:

1. Recesiunea şi spectrul războiului. Stilul internaţional. “Reîntoarcerea la ordine”- ce a mai rămas din mişcarea suprarealistă? Arta şi puterea-creatorii şi pactul cu diavolul. Picasso şi Edward Hopper- imaginea unei lumi în schimbare.  Moda între imaginaţie şi necesitate.

2. O lume îşi caută echilibrul. Arta şi societatea în lumea postbelică: diviziuni şi puncte de întâlnire.  După modernism.  Pop art, experienţa culorii (albastru Klein), Andy Warhol. Moda postbelică – în căutarea unui fast pierdut.

3. Miticul an 1968. O primăvară agitată din istoria europeană.  Mişcarea flower power- de la politică la poezie. Atunci când societatea şi  moda se schimbă.  Arta  ţine tot mai mult de experiment  şi de definirea limitelor.