Templierii, masonii &co. Societăţile secrete şi istoria lor fascinantă

Istoriile secrete ne atrag, ne stârnesc întrebări şi curiozităţi, avem senzaţia că adevărata istorie ne scapă, că o plasă deasă de urzeli, ordine misterioase şi întâlniri enigmatice au făcut şi desfăcut destinul omenirii. Dar este oare penumbra istoriei atât de misterioasă? Sunt societăţile secrete, de care s-a tot vorbit încă din Antichitate, o putere ascunsă? Ce şi-au dorit fondatorii lor atunci când le-au creat, s-au gândit ei la conspiraţii, protocoale secrete şi puteri nemărginite, aproape magice?  Şi, în fond, putem scrie istoria unei societăţi secrete?

Iată întrebările care ne vin în minte, atunci când încercăm să înţelegem istoria confreriilor secrete, ce alunecă, uneori, spre rocambolesc şi imensa literatura ce însoţeşte fenomenul.

Vă invit, aşadar, într-o călătorie fascinantă, pe urmele cavalerilor Templului de la Ierusalim, pentru a afla o istorie a bogăţiei şi damnării eterne; ni se vor alătura, apoi, anonimii constructori de catedrale din Europa medievală, pentru a ajunge la momentul înfloririi Francmasoneriei, în preajma Revoluţiei Franceze.

Nu vom uita nici de misteriile Antichităţii, de misterioşii cathari, de modul în care se făcea iniţierea într-o societate secretă şi, nu în ultimul rând, vom discuta despre fascinanţia şi mitul din jurul unor documente şi societăţi  precum Opus Dei sau Protocoalele Înţelepţilor Sionului.