sonka

Născut în 1977 şi pasionat de astronomie din 1996.

A absolvit Facultatea de Fizică din Bucureşti, specializarea metrologie.

Prezintă astronomie publicului din anul 1999 de când este angajat la Observatorul Astronomic „Amiral Vasile Urseanu” iar din 2005 este coordonatorul Observatorului.

A urmat cursurile facultăţii de Comunicare şi Relaţii Publice din cadrul SNSPA.

Este membru al Astroclubului Bucureşti şi membru colaborator al AAVSO (American Association of Variable Star Observers).

A contribuit cu 14.000 de observaţii de stele variabile şi cu sute de imagini planetare.

In prezent publică lunar un articol pe teme de astronomie în revista Terra Magazin şi zilnic pe site-ul www.astronomic.ro şi www.astro-urseanu.ro.

Este redactorul şef al revistei electronice de astronomie Vega si lector al cursului de astronomie ţinut la Observator. Prezintă de două ori pe săptămână o călătorie virtuală prin Univers la Observator.

Video: Regia Vlad Trandafir – www.colturidebucuresti.net
Music: Jazzy Frenchy – Composed and performed by Bensound