Urmăreşte episodul 5 din „Vibraţia muzicii” – emisiune culturală  cu Sandra Ecobescu şi Tiberiu Soare

Duminică, 12 septembrie, de la ora 17:00, vă invităm să urmăriţi în premieră pe Canal 33 episodul cinci din „Vibraţia muzicii” – emisiune culturală cu Sandra Ecobescu şi Tiberiu Soare, concepută de Fundaţia Calea Victoriei în parteneriat cu Canal 33.

Episodul cu numărul cinci al emisiunii este dedicat fascinaţiei exercitate de muzica romantică. Fie în sălile contemporane de concerte, fie în saloanele parfumate ale secolului XVIII, muzica romantică a fermecat publicul care a găsit prilej să viseze pe acordurile unor opere celebre. Atracţia pe care au simţit-o artiştii romantici către istorie şi vestigiile acesteia, către Antichitate şi Evul Mediu, a dus la conturarea spiritului unei epoci ce a atins şi lumea muzicală.

Vibraţia muzicii” este un dialog lunar între Sandra Ecobescu, preşedinta Fundaţiei Calea Victoriei şi cunoscutul dirijor Tiberiu Soare. Discuţia relaxată şi deschisă explorează universul muzicii cu marile sale compoziţii şi curente. Poveştile unor opere, balete şi simfonii din muzica clasică alternează cu cele despre muzica zilelor noastre şi apropie publicul larg de creaţiile marilor compozitori. Cei doi participanţi la dialog discută şi despre interacţiunea dintre muzică şi alte domenii culturale: literatura, pictura sau filosofia.

Emisiunea poate fi urmărită şi pe conturile de YouTube Canal 33 şi Fundaţia Calea Victoriei.

Episoadele anterioare ale emisiunii au abordat teme precum Capitalele muzicale ale lumii, Muzicieni care au schimbat istoria muzicii, Poveşti de dragoste celebre sau Muzica sacră şi pot fi revăzute AICI.

Emisiune concepută de Fundaţia Calea Victoriei în parteneriat cu Canal 33.

Emisiune realizata cu sprijinul Casei de Avocatură Bondoc şi Asociaţii.

Emisiune găzduită de Palatul Artmark, Galerie de artă şi casa de licitatii.