Moda si antropologie

Joi, 13 octombrie, de la ora 19:00 vă invităm în decorul elegant al Palatului Cesianu-Racoviţă (Galeriile Artmark) la o conferinţă interactivă despre modă, costum, modele vremurilor trecute şi antropologie.
Aparent o asociere atipică de termeni, moda îşi găseşte explicaţia transformărilor sale, a tendinţelor uneori barbare sau exagerate, a înclinaţiei pentru anumite accesorii sau materiale, în sfera antropologiei şi a mecanismelor care guvernează dinamica socială.

Bazându-se pe un suport vizual bogat şi diferit de ceea ce ştim în general despre modă şi costum, această conferinţa va încerca să prezinte şi să explice acele idei inovatoare care au schimbat şi preschimbat vesmântul şi podoaba de-a lungul secolelor, transformându-le din simple frivolităţi sau apanaj al , în instrumente complicate de comunicare, de stabilire a ierarhiei sociale şi de inter-relaţionare în societate.

Vom discuta despre cele mai importante inovaţii din modă şi despre influenţele acestor schimbări în alte domenii, precum medicina, economia, artele plastice sau arhitectura, încercând să descoperim prin intermediul muzicii, cinematografiei şi teatrului maniera unică în care costumul şi accesoriile se leagă indisolubil de toate celelalte activităţi umane.