Mirel Bănică

Doctor în ştiinţe politice a Universităţii din Geneva, Elveţia, 2004.

Născut în 1971, Ianca, România.

Domenii de specializare: sociologia memoriei, sociologia religiilor, geopolitică.

Stagii de specializare la Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS) Paris şi Universitatea Laval, Canada, între 2005 si 2006. Alumni al Colegiului Noua Europă (NEC), Bucuresti.

Colaborator permanent al ziarului „Dilema Veche”, Bucureşti. Articole publicate în Revista 22, Sfera Politicii, Observator Cultural, Courrier International (Paris) etc.

Prezenţă media: TVR, B1TV, Trinitas TV, RFI Bucureşti, RSR (Radio Suisse Romande, Lausanne), Realitatea Fm.

În prezent, cercetător ştiinţific în cadrul Institutului de Istorie a Religiilor, Academia Română.

Cărţi în pregătire:

„Bafta, Devla şi Haramul. Studii despre cultură şi religia Romilor”, editura Polirom, mai 2019.

Cărţi publicate:

– „Biserică, Stat, Societate în anii ’30” –Polirom, 2007.

– „Enervări sau bucuria de a trăi în România” (colecţia Ego-proză), Polirom, 2007.

– „Locul celuilalt. Ortodoxia în modernitate”, Paideia, 2007.

– „Fals jurnal de căpşunar”, Institutul European, 2010.

-„Religia în fapt. Studii, schite şi momente”, Editura EIKON, 2011.

– „Nevoia de miracol. Practica pelerinajului în România contemporană”, Polirom, 2014.

————————————————————

Emisiune cu invitat Mirel Bănică – H.R. Patapievici „Înapoi la argument”

Despre Enervări” – Dan C Mihăilescu

Despre Biserica Ortodoxă Română, stat şi societate în anii ‘30″– Dan C Mihăilescu