Laura Jiga Iliescu

A absolvit Facultatea de Litere, specializarea română-portugheză, Universitatea Bucuresti (1995)

Doctor în filologie, specializarea folclor literar (2004)  cu o teză despre  manierele prin care expresia scrisă interferează cu cea orală în cursul proceselor de sinteză culturală din perioada preindustrială (secolele al XVII-lea şi începutul celui de al XX-lea;  romane populare, legende canonice şi apocrife, hagiografii reprezentări figurative şi…ritualuri, legende orale).

Bursă postdoctorală a Academiei Române (2010-2013) pentru o cercetare asupra modului de reprezentare (cognitivă şi simbolică) şi de exploatare a muntelui de către comunităţi locale din Carpaţi.

Burse de studiu şi perfecţionare la Phonogrammarchiv, Viena, acordată de Academia Austriacă de Ştiinţe; Folklore Fellows’ Summer School, Abo Academy şi Institutul Kalevala, Turku, Finlanda; Institutul de etnologie, Belgrad, Serbia, acordată de Academia Sârbă de Ştiinţe; Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS ), Paris, Franţa; Institutul de Etnologie Mediteraneană, Europeană şi Comparată (Cnrs, Universitatea Aix-en-Provence), Aix-en-Provence, Franţa; Centrul de Cercetare a Lumii Central Europene şi Caucaziene, Cnrs, Paris, Franţa.

În prezent este cercetător principal gradul I în cadrul Institutului de Etnografie şi Folclor „Constantin Brăiloiu”, Academia Română, Bucureşti.

Deţine o rubrică permanent în revista „Igloo. Habitat şi arhitectură” (începând cu anul 2000).

Principalele domenii de interes: mecanismele orale de formalizare şi exprimare a cunoaşterii; relaţiile între expresiile orale şi scrise ale culturii tradiţionale şi moderne; religiozitate populară tradiţională şi contemporană; basme; etnologie montană şi alpină;  etica şi deontologia cercetării de teren şi crearea documentelor de patrimoniu intangibil. Şi muntele, muzica, lectura, petrecerea

Organizaţii profesionale: membru asistent al Folklore Fellows’ Society, organizaţie internaţională a folcloriştilor, cu sediul în Finlanda; membru al The International Commission for Ballads and Ballads’ Studies; membru al International Association of SouthEast European Anthropology (InASEA); membru al Asociaţiei de Ştiinţe Etnologice din România (ASER)

Cărţi:

• Scrieri ţărăneşti. Documente olografe aflate în AIEF, Editura Cheiron, Bucureşti, 2005 (coordonator şi coautor alături de Cristina Neamu şi Anca Stere)
  • Răsplata paradisului. Filoane livreşti şi orale ale tradiţiilor despre Blajini în spaţiul românesc, Editura Academiei, Bucureşti, 2006
  • Oameni şi fiare. Introducere în universul imaterial al făurăriei, ediţie bilingvă română-engleză, Editura Curtea Veche, Bucureşti, 2011 (coordonator şi coautor alături de Nicolae Teodoreanu, Monica Beatrice Bercovici)
  • Structuri mentalitare carpatice. Naraţiuni, ritualuri, habitat la comunităţile locale, editura Muzeul Naţional al Literaturii Române, 2013