Ionuţ Kivu

Studii: U.N.A.T.C. „I. L. Caragiale”, secţia Actorie, absolvită în iunie 2002, cu media 10 (şef de promoţie); studii aprofundate, absolvite în iunie 2003, cu media 10; Doctor U.N.A.T.C. în domeniul Teatru (octombrie 2009).

În prezent, angajat al Teatrului Odeon din Bucureşti

Vocea masculină oficială a postului Radio România Cultural

Roluri jucate:

Flavius„Iarna când au murit cangurii” de Sorin Holban – Giuleşti (1986-90)

Woland „Maestrul şi Margareta” de Mihail Bulgakov – U.N.A.T.C. (1999)

Warwick„Ciocârlia” de Jean Anouilh – U.N.A.T.C. (1999)

El„Zăpezile de altădată” de Dumitru Solomon – U.N.A.T.C. (1999)

Treplev „Pescăruşul” de A. P. Cehov – U.N.A.T.C. (1999)

Platonov „Piesă fără titlu” de A. P. Cehov – U.N.A.T.C. (1999)

Torvald„Nora” de Henrik Ibsen – U.N.A.T.C. (1999)

Salisbury „Richard al II-lea” de William Shakespeare – U.N.A.T.C. (1999)

Lysander „Visul unei nopţi de vară” de W. Shakespeare – U.N.A.T.C (2000)