Va invitam intr-o calatorie, in sase episoade, in lumea cinematografiei, a marilor regizori si a actorilor celebri, care ne poate ajuta sa intelegem mai bine ce inseamna un film bun si cum a evoluat in timp a saptea arta.

Cursul va include trei şedinţe despre istoria cinematografului şi trei şedinţe ce vor trata un top al celor mai celebre secvenţe din cinematografie şi impactul lor asupra publicului. Şedinţele vor dura 3 ore, jumătate fiind dedicata teoriei, iar cealaltă proiecţiilor de film. Partea teoretica a cursului va include o introducere în istoria filmului, precum şi un studiu asupra etapelor de dezvoltare ale cinematograful mondial.

Principalul obiectiv al cursului va fi studiul istoriei filmului, precum şi ierarhizarea etapelor de dezvoltare a cinematografiei mondiale, cum ar fi dezvoltarea rapida a industriei, tranziţia de la  cinema-ul contemplativ la cel narativ şi capacitatea filmului de a manipula şi influenţa societatea. Acest curs va ilustra o fresca sociala creata prin intermediul imaginilor de film. Cu ajutorul participanţilor, vom găsi punctul declanşator de creaţie al omului de film, precum şi influenţa contextului socio-politic în cadrul filmului. Vom analiza dorinţele şi plăcerile publicului de la începuturile cinematografului pana în prezent. Vom îmbina fragmente din filme celebre cu lecturi teoretice şi dezbateri despre peliculele vizionate.

Partea teoretică va acoperi curentele şi modelele cinematografiei, precum filmul capriciu, Hollywood-ul şi naşterea legendelor, filmul sonor şi repercusiunile sale, Expresionismul,  Suprarealismul, S.F.-ul, Neorealismul Italian. Vom dezbate aceste curente cinematografice, stabilind astfel caracteristicile fiecăruia; de asemenea, ne vom familiariza cu cineaştii de marca ai acestor curente şi operele lor: Luis Bunuel, Fritz Lang, George Lucas, şi alţii. De asemenea, cursul îşi propune sa familiarizeze cursanţii cu elementele de baza ale filmului şi uneltele cinematografiei, precum şi sa demistifice trucajele vizuale folosite în industrie.

Ultimele şedinţe se vor axa asupra unui top al secvenţelor celebre şi regăsirea lor în cadrul cinematografiei dar şi a istoriei mondiale. Criteriile formarii topului includ măiestria regiei, a scenariului şi a jocului actoricesc.