Delia Zahareanu

Graficiană specializată în artă abstractă, caligrafie şi graphic design. Absolventă a Facultăţii de Arte Plastice, Departamentul Grafică, Universitatea Naţională de Arte Bucureşti, cu studii de licenţă şi master în arte vizuale şi arte grafice.

Doctorandă a Universităţii Naţionale de Artă Bucureşti cu o temă despre caligrafia experimentală în arta abstractă contemporană, din 2019. Stagii de studiu online cu maeştri caligrafi internaţionali: John Stevens (SUA), Monica Dengo (Italia), Yves Leterme (Belgia).

Participări la expoziţii colective şi evenimente în ţară, străinătate şi online.

2021 – Cursuri online de aprofundare a artei şi tehnicii caligrafice:

„Uncial into Capital”,  profesor John Stevens;

„The Bridge between Drawing and Writing”, profesor Monica Dengo;

„Built-up Capitals, profesor Yves Leterme;

2020 – „Semne în mişcare”, expoziţie colectivă de caligrafie, grafică şi design floral, Bucureşti

2019 – #220poenaru – „Lecţia de caligrafie”, Muzeul Naţional al Literaturii Române,

expoziţie de grup;

2019 – Curs de caligrafie, #220poenaru, Academia de Caligrafie, profesor Carmen Nistor, Muzeul Naţional al Literaturii Române (martie-mai)

2019 – ICR Varşovia, Clubul Ilustratorilor; expoziţie de grup;

2018 – Lansare de carte „Cântecele Vrăjitorului” (concept şi execuţie design de carte,                ilustraţie, DTP, copertă) Wembley Library, Londra;

2015 – Participare la workshop de afiş polonez, UNA Galeria, Bucureşti;

2014 – „Diploma”, The Institute, Bucureşti, expoziţie colectivă;

2014 – Desene din atelier, Timişoara, expoziţie de grup;

2014 – Bienala internaţională studenţească de desen, Sofia, expoziţie de grup;

2014 – „Film Poster is not Dead”, Praga, expoziţie de grup;

2014 – „(In)Finity We Trust”, expoziţie de grup, UNA Galeria,

curatori: Raluca Nestor Oancea, Mihaela Munteanu-Streck

2013 – Concurs de afişe, Timişoara, expoziţie de grup;

2013 – Caligrafie tradiţională chineză, UNArte, Bucureşti, expoziţie de grup;

2013 – Participare la Workshop de caligrafie tradiţională chineză, UNA Galeria,                           Bucureşti;

2013 – Expoziţie de afişe pentru Teatrul Ion Creangă, Bucureşti, expoziţie de grup;

2012 – Studentgraphic – Expoziţia anuală de grafică, Timişoara, expoziţie de grup;

2012 – Desene la palat, Mogoşoaia, expoziţie de grup;

Membră a Clubului Ilustratorilor din 2018.

Lucrări în colecţii particulare din Japonia, Argentina, Canada, Belgia, România.

Abonează-te la newsletterul nostru pentru a primi pe email informaţii despre cele mai noi ateliere şi evenimente!