Adevarul.ro: Toamna se numără concertele – Doinel Tronaru

Primul eveniment major al stagiunii concertistice a avut loc, însă, aseară: un concert care-a pus Bucureştiul pe harta europeană de gen, preocupată mai mult în ultima vreme de intepretarea muzicii baroce decât de repertoriul clasic şi romantic. Toamna a început cu o „călătorie muzicală regală“: Gabriel Bebeşelea a dirijat la Sala Radio piese baroce de Vivaldi, Rameau, Lully, Haendel şi Purcell. Bebeşelea şi Vică au format un cuplu de succes.

La început de toamnă, Fundaţia Calea Victoriei i-a invitat pe melomani la concertul de gală „Royal Musical Journey“ – o călătorie savuroasă şi ritmată în Europa cochetă a secolelor XVII şi XVIII. Alături de dirijorul Gabriel Bebeşelea, apreciat muzician din tânăra generaţie, de fermecătoarea soprană Rodica Vică şi de Orchestra Symphactory, am poposit la curtea somptuoasă a Regelui Soare, am navigat muzical prin romantica Veneţie şi am ascultat acorduri divine din Germania.

Am fredonat apoi refrene visătoare din Anglia şi ne-am aventurat în exoticele Indii Galante. Şapte compozitori, genii ale barocului muzical – Vivaldi, Rameau, Lully, Boccherini, Haendel, Purcell şi Broschi – ne-au surprins cu lucrări inovatoare, cu improvizaţii inspirate şi cu energia concentrată în muzica lor. Publicul a avut şansa să asculte instrumente astăzi neobişnuite, specifice epocii baroce: clavecin şi teorbă.

Articol scris de Doinel Tronaru (15 septembrie 2016, Adevarul.ro)

Citeste articolul intreg pe Adevarul.ro: adev.ro/odjjqv