Excepţionalismul Românesc, un eveniment cu antropologul Vintila Mihailescu

Vă invităm la o nouă conferinţă cu antropologul Vintila MIHAILESCU, unul dintre cei mai îndrăgiţi, nonconformisti si carismatici intelectuali români, profesor universitar doctor şi şeful Catedrei de Sociologie a Facultăţii de Ştiinţe Politice, Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative.

“Românul s-a născut poet, românii sînt cei mai ospitalieri, românii sînt cei mai leneşti, românii sînt necivilizaţi, românii au creat civilizaţia… Dacă nu ştiaţi, românii sînt şi ei oameni!…

Conferinţa va analiza originile şi utilizările excepţionalismului românesc de la începuturile modernităţii pînă în prezent, oprindu-se apoi asupra unui „studiu de caz” despre excepţionalismul corupţiei româneşti.” – Vintilă Mihăilescu

Aceasta este prima conferinţă dintr-o serie propusă de dl Mihăilescu, reunite sub titlul:

Ciclul Fotograme ale societăţii româneşti actuale cuprinde cinci întâlniri:

1.  Excepţionalismul românesc
  2. Două Românii sau două tranziţii?
  3. România interioară şi România exterioară: Migraţie şi demografie
  4. În căutarea clasei de mijloc pierdute
  5. Eu îmi apăr sărăcia… sau despre bogaţia României

Evenimentul este găzduit de Hotelul Capitol, fostul Hotel Luvru, cum era numit la începutul sec XX.

logo HC modif

Imagine sus – Camil Ressu -“Cosaşi odihnindu-se”, 1925.