Retrospectiva anului 2019 – Povestea continuă

Povestea Fundaţiei a continuat să fie scrisă şi în 2019 cu aceeaşi pasiune şi bucurie. Ne-am pus costumul de scriitor şi am dat viaţă unor provocări şi personaje noi, frumos conturate prin cursuri captivante şi lectori care au devenit modele de urmat. Nu au lipsit nici punctele culminante, deghizate în concerte, conferinţe si evenimente care au făcut deliciul publicului bucureştean. Păstrăm cu drag deznodământul anului 2019 şi suntem entuziasmaţi pentru un nou capitol: 2020.

Momente memorabile ale anului 2019:

În 7 ianuarie a avut loc Concertul Extraordinar de Anul Nou – ediţia a VI-a, „CELEBRATE 2019: Classical Arias and Dances”, cu dirijorul Tiberiu Soare şi Symphactory Orchestra, la Sala Mare a Teatrului Naţional din Bucureşti. Artişti invitaţi au fost trei solişti de operă remarcabili: mezzosoprana Maria Miron (Jinga), baritonul Alexandru Constantin şi soprana de coloratură Mădălina Andreea Barbu. Programul concertului a cuprins creaţiile splendide ale unor mari compozitori de muzică clasică şi operă: Mozart, Rossini, Donizetti, Brahms, Ceaikovski, Bizet, Strauss, Delibes, Gounod şi Puccini.

În 8 februarie ne-am bucurat de  evenimentul “Muzica văzută prin ochii unui dirijor”. Împreună cu dirijorul Tiberiu Soare am lansat cele două cărţi ale sale, aflate la a doua ediţie – Pentru ce mergem la Operă? şi Nouă poveşti muzicale. La final, ne-am bucurat de un recital oferit de soprana Cristina Fieraru, studentă a UNMB, ce a interpretat arii celebre compuse de Mozart, Donizetti şi Puccini. Tiberiu Soare a oferit autografe pe cele două cărţi şi a conversat cu melomanii şi cursanţii fundaţiei.

Am fost fascinaţi încă o dată de şarmul şi poveştile istoricului Georgeta Filitti la evenimentul-conferinţă din 30 martieGeorge Enescu, muzicianul desăvârşit”.

În aprilie am redeschis sezonul plimbărilor culturale prin oraş, primele pe listă fiind Cartierul Armenesc şi zona Dorobanţi. Am împlinit 10 ani de plimbări culturale şi turism istoric pentru bucureştenii de toate vârstele, o direcţie în care suntem primii în capitală!

În perioada 9 mai – 7 iunie a avut loc mult-aşteptatul Festival “Luna Bucureştilor”. Publicul bucureştean s-a bucurat de plimbări, conferinţe, proiecţie de film şi concerte cu intrare liberă. Vedeta festivalului  a fost Concertul de Gală: I love Puccini, care s-a bucurat de un succes răsunător. Alături de dirijorul Tiberiu Soare şi Symphactory Orchestra au fost soprana Irina Iordăchescu şi tenorul Florin Guzgă.

La început de iunie ne-am distrat pe cinste la Balul Bucureştiului Interbelic. Costume de epocă, muzică bună, premii şi dans asigurat de Bucureşti Swing Dance Society, toate acestea au alcătuit o seară de poveste, la Palatul Cercului Militar Naţional.

Pe 15 iulie, la Ateneul Român a avut loc concertul caritabil pentru antropologul Vintilă Mihăilescu, concert sub bagheta dirijorului Tiberiu Soare, cu soprana Oana Andra, tenorul George Vârban, Horia Mihail,  pianistul, violonistul Gabriel Croitoru şi Symphactory Orchestra.

Tot în iulie a debutat proiectul AFCN – Laboratorul schimbării – proiect în cadrul căruia refugiaţi şi migranţi din România au fost încurajaţi să se exprime artistic, să-şi îmbunătăţească abilităţile de comunicare şi să descopere cultura locală.

August a fost luna dedicată adolescenţilor. Am lansat pentru ei programul de dezvoltare personală şi Clubul de Teatru.

În septembrie, însoţiţi de istoricul Georgeta Filitti, am făcut o scurtă excursie în frumosul Ploieşti. Cursanţii au putut vizita Casa Aldea, colecţia de păpuşi de la Muzeul Judeţean şi Casa Prodan.

Luna octombrie a adus cu ea finalul proiectului AFCN –Laboratorul schimbării – prin două evenimente speciale: concertul Battements de l’Orient şi vernisajul pictorului sirian Ammar Alnahhas. Tot în octombrie, în compania istoricilor Georgeta Filitti şi Anita Sterea, am vizitat două dintre cele mai frumoase clădiri din Bucureşti: Palatul Cotroceni şi Palatul CEC.  Pentru că ne plac palatele şi pentru că voi iubiţi evenimentele organizate de noi, în luna noiembrie ne-am invitat cursanţii să descopere Palatul Regal în compania istoricului Georgeta Filitti.

Luna cadourilor a adus mult-iubitul Târg de Crăciun de la Fundaţie. Musafirii noştri s-au bucurat de cadouri unice, artizani prietenoşi, colinde şi multă voioşie.

La final de an, tragem linie şi ne mândrim cu:

• peste 2000 de melomani care au participat la concertele organizate de Fundaţie
  • 700 de participanţi la conferinţe şi evenimente
  • 500 de plimbăreţi care au luat parte la expediţiile noastre, atât în Bucureşti, cât şi în afara lui
  • peste 7000 de participanţi la cursuri în domenii umaniste şi culturale (filosofie, artă, antropologie, istorie, arhitectură ş.a.m.d).
  • cca. 2800 de participanţi la ateliere organizate în companii