Modă şi bijuterii din Renaştere până în secolul XX

Capricioasă, efemeră, generatoare de extravaganţe şi revolte, moda pare, la prima vedere, o poveste despre podoabe şi gusturi de moment. Trenele, gulerele plisate, crinolinele, silueta în formă de S şi cea tubulară, fusta mini sau jeanşii, toate i-au determinat pe bărbaţii şi femeile  de ieri şi de azi să îşi modeleze trupul după un standard anume, să asocieze o piesă vestimentară sau o bijuterie unui moment al zile sau unei anumite vârste.

Privind cu atenţie printre tiare, coliere, volane, costume, rochii şi cămăşi, descoperim  nu doar cochetăria unei doamne şi eleganţa unui domn, ci şi spiritul timpului. Căci moda surprinde, aproape imperceptibil, plăcerile, spaimele, credinţele politico-religioase sau economice ale unei societăţi.

Vă invit, de-a lungul a trei ateliere, să descoperim o altă istorie a Europei, spusă prin intermediul mătăsurilor, stofelor şi a pietrelor preţioase, dar si a corsetelor, redingotelor, pelerinelor, pălăriilor.

Ne vom delecta cu picturi, gravuri şi fotografii celebre, dar nu vom uita nici de hainele, pantofii sau bijuteriile care au ajuns până la noi şi care acum se află în muzee prestigioase. La sfârşit, s-ar putea să descoperim că pelerina unui domn şi perlele de pe rochia sau pantofii unei elegante narează o istorie vie şi mereu surprinzătoare.

Temele celor trei întâlniri sunt:

1. Din Renaştere în Epoca Modernă. Când şi-a făcut apariţia moda europeană? Feminin şi masculin. Corsete, haine vătuite, gulere dantelate, verdugados şi alte curiozităţi din Renaştere. Accesorii inedite. Perle, tiare, inele şi coliere – rolul lor social şi politic. Europa modernă. Pelerine, pălării, dantele şi peruci: când domnii se împodobesc la fel de mult ca doamnele. Pantofii brodaţi cu perle. Crinoline şi panileuri. Rochia de inspiraţie britanică – un pas spre naturaleţe. Reviste de modă. Rose Bertin – prima creatoare de modă. Importanţa accesoriilor.

2. Secolul XIX – surse de inspiraţie. Corsetul este uitat? Costumul masculin – cum s-a născut o ţinută clasică. De la crinolină la silueta în formă de S şi la silueta clepsidră. Spiritul modei. Marile case de modă şi marile magazine. Worth şi Poiret – de la conservator la modern. Bijuterii Art Nouveau şi Art deco. Secolul XX şi revoluţia Chanel. De la Vionnet la Schiaparelli – drapaje, bieuri şi alte experimente. Bijuteriile fantezie. Moda în vremea războiului.

3. Europa postbelică şi renaşterea modei. Dior, Balenciaga, Givenchy.  Când hainele vorbesc despre tinereţe, revoltă şi proteste (Cardin, Courrege, Quant). Minijupa, jeanşii şi alte «transgresiuni» vestimentare. Hainele unisex. De la bijuteriile marilor case la accesoriile tinerilor. Modă şi artă (Yves Saint-Laurent). Moda la începutul secolului XXI – «o ceremonie pentru o regină dispărută»?

imagine:

Portrait of Leonilla, Princess of Sayn-Wittgenstein-Sayn,  Franz Xaver Winterhalter (German, 1805 – 1873)

Inscrie-te la acest atelier »