Leadership feminin – în Politică, Societate şi Comunitate

Cursul se va desfăşura săptămânal, în zile de vineri, în intervalul 19:00-21:00.

La acest curs cercetăm poveştile de viaţă a trei femei-lider. Fiecare dintre ele a avut şi a manifestat un alt fel de leadership. Contextul vieţii lor, oamenii care le-au înconjurat, timpurile în care au trăit, rolurile pe care le-au jucat, toate au influenţat stilul lor de leadership.

Care au fost cele mai mari provocări cu care s-au confruntat? Au fost vreodată înfrânte? Au fost copleşite? Au fost neînţelese sau au fost susţinute de partener? Poveştile lor sunt lecţii de leadership care ne pot inspira, indiferent de rolul pe care îl avem în politică, societate sau comunitate.

Personalităţile despre care vom vorbi la curs:

Spiritualitate. Louise Hay, creatoarea comunităţii spirituale şi a platformei de cursuri, materiale şi evenimente Hay House.

Societate, Cultura şi Identitate. Regina Maria, cea care a pus Romania pe harta Europei din punct de vedere socio-cultural şi care a inspirat şi chiar mentorat atât femei românce de origine nobilă, dar şi artişti;

Leadership Politic şi Dezvoltare Socio-Culturală. Regina Elisabeta I a Marii Britanii, Regina-Simbol şi cea sub domnia căreia şi-a scris Shakespeare operele iar Anglia a trăit şi trecut prin Golden Age.

Prin Leadership înţelegem că aceste trei femei au inspirat multe alte femei, dar şi bărbaţi, să aibă mai mult curaj, să iubească mai mult şi să îşi materializeze ideile.

Aflăm povestea fiecăreia dintre cele trei personalităţi şi analizăm diferenţele dintre tipurile de leadership feminin prezentate. Observăm ce tip de leadership i se potriveşte mai bine fiecărui participant.

În final, definim viziunea personală de leadership feminin, în propria comunitate.

foto: Mateus Campos Felipe, pe Unslpash.com