Ingrid Elena Robu
 

Studii:

  • 2010 – 2012: Universitatea Babeş Bolyai, Facultatea de Teatru şi Televiziune – Master, modul actorie, Cluj Napoca;
  • 2006 – 2009: Universitatea Babeş Bolyai, Facultatea de Teatru şi Televiziune, Cluj Napoca, Arta Actorului – Clasa Miriam Cuibus, asistenţi: Filip Odangiu, Patricia Boaru, Cristian Grosu;

Colaborări

  • Ea din Escroci în Parc după Ion Băieşu, regia Fazakas Matyas, Teatrul «Puck », Cluj-Napoca, 2007;
  • Cioclu din Don’t look back regia Tristan Sharps The Dream ThinkSpeak Company, Sibiu, 2007.
  • One man show Plaja animal şi cele 6 vestitoare ale Apocalipsei după texte de Matei Vişniec în cadrul Facultăţii de Teatru şi Televiziune, iunie 2009, Cluj Napoca;
  • Corul Troienelor Captive şi Polyxene din Aici, la Porţile Beznei (după Hecuba şi alte tragedii de Euripide), regia Mihai Maniuţiu, Teatrul Naţional Iaşi, mai 2010;
  • Martha din Deşteptarea Primăverii de Frank Wedekind, Regia M.C. Ranin, Teatrul de Artă Deva, aprilie 2011;
  • One Man Show: Fotografii cu Clovni invizibili de Val Butnaru, regia Alexandru Arion, Teatrul de păpuşi Puck, proiectul Nocturne, Cluj-Napoca, mai 2011
  • Fofo din Zmeiada Spaţială după Enciclopedia Zmeilor de Mircea Cărtărescu, regia Cristian Pascariu, Cluj- Napoca, septembrie 2011.
  • Olga din Statuia Libertăţii după Vasily Sigarev, regia Alexandru Arion, Teatrul Sala Mică din cadrul Centrului Cultural Independent Fabrica de Pensule, Cluj-Napoca, aprilie 2012.
  • Colaborator al Teatrului Tony Bulandra Târgovişte, Catherine din spectacolul Memoria apei de Shelagh Stephenson, regia Răzvan Mureşan, mai 2014
  • Catarina din Îmblânzirea Scorpiei de William Shakespeare, regia Anca Sigartău, Teatrul George Bacovia, Bacău, august 2015
  • Directoare în Icarus, Compania de Teatru Labirint, regia Bogdan Nechifor, Şcoala Centrală, Bucureşti, noiembrie 2017
  • Femeia Bodyguard din Cazul Lulu de Theo Herghelegiu, regia Radu Pocovnicu, Artist Cafe, Bucureşti, aprilie 2018
  • Falsa broască ţestoasă, Ducesa din Alice în Ţara Minunilor, text Ana Maria Nistor, regia Octavian Jighirgiu, Circul Metropolitan, Bucureşti , mai 2018

Angajată a Teatrului Municipal Turda în perioada august-decembrie 2009:

Roluri:

–           Clarice din Slugă la doi stăpâni de Carlo Goldoni, regia Adrian Găzdaru;

–           Cappa din Floricica purpurie de Autor Anonim, regia, Adrian Găzdaru;

–           Katy din Se caută femei tinere de Autor Anonim, regia Cristian Ioan

Angajată a Teatrului Tineretului în perioada ianuarie 2012-ianuarie 2017:

  • Baba- Hârca din Iote-i şi p-ăştia după Leonid Filatov, regia Tudor Tăbăcaru, Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ, februarie, 2012.
  • Ingrid din Karaoke, creaţie colectivă regia Alexandru Dabija, Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ, septembrie 2012
  • Tânărul- bucătar asiatic, Greierele, Bătrânul, Chelneriţa din Dragonul de aur de Rolan Schimmelphenning, regia Cristian Ban, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ, februarie 2013
  • Lera din Gărgăriţele se întorc pe pământ de Vasily Sigarev, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ, avanpremiera- iulie 2013
  • Mirela, fata babei si Baba Poşetuţă din O ladă, creaţie colectivă după Fata Babei şi Fata Moşneagului de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, septembrie 2013, Piatra Neamt
  • Dj Carla din Vicleniile lui Scapino de Moliere, regia Alexandru Mâzgăreanu, iulie 2014, Piatra Neamt
  • Colaborator al Teatrului Tony Bulandra Târgovişte, Catherine din spectacolul Memoria apei de Shelagh Stephenson, regia Răzvan Mureşan, mai 2014
  • Fetiţa Soldat de Mihaela Michailov, one woman show, regia Adriam Tamaş, martie 2015, Piatra Neamt
  • Câinele din Câinele de Valentin Krasnogorov, regia Horaţiu Mihaiu, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ, martie 2016
  • Ea din Am căzut în cap, da-mi trece adapatare după O zi de vară de Slawomir Mrozek, regia Antoanela Cornici, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ, aprilie 2016

 Alte activităţi – Workshop-uri

  • Master Class cu Alfonso Rivera din Spania, Teatru Butoh, Cluj-Napoca, aprilie 2006;
  • Workshop cu Gyula Berger si Marta Ladjanski din Ungaria, Improvizatii Contact, Cluj-Napoca, Noiembrie 2006;
  • Workshop cu Adva Zakai din Israel, Teatru Experimental, Cluj-Napoca, Noiembrie 2006;
  • Master Class cu Izumi Ashizawa din Japonia, Teatrul Neo – No, Cluj-Napoca, aprilie 2006;
  • Workshop Compania ETXEA din Franta, Teatrul Experimental, Cluj-Napoca, Noiembrie 2007;
  • Master Class Michael Page din SUA, The Language of Shakespeare, Cluj-Napoca, martie- aprilie 2008;
  • Workshop Festivalul International de dans contact TRANS-CONTACT, Cluj-Napoca, iulie 2008;
  • Workshop Izumi Ashizawa din Japonia, Teatrul Neo-No, Cluj-Napoca, mai 2009;
  • Workshop de iluzionism Magic Mouss din Franta, Cluj-Napoca martie 2010
  • Workshop de acrobatie scenica Nicolai Kazmin din Replublica Moldova, Iasi, mai 2010
  • Workshop Anna Dora Dorno si Nicola Pianzola din Italia, Compania Instabili Vaganti The memory of the body and the song of absence, Cluj- Napoca, mai 2010.
  • Workshop sustinut de Andrei Şerban, Academia Itinerantă Andrei Şerban, Program- cadru al Institului Cultural Roman, coordonat de ICR New- York, Exploring the unknown, Memorialul Ipoteşti, iulie 2011.
  • Master Class David Zinder, IMAGEWork Training and the Chekhov Technique, Fabrica de Pensule, Cluj- Napoca, octombrie 2011.
  • Workshop susţinut de Andrei Şerban, Academia Itinerantă Andrei Şerban, Institutul Cultural Român şi ICR New York,în colaborare cu Centrul de Cercetare şi creaţie teatrală Ion Sava al Teatrului Naţional din Bucureşti şi Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti Mogoşoaia, Shakespeare şi Caragiale, iulie 2012
  • Workshop de regie susţinut de David Esrig în cadrul Universităţii de Arte George Enescu, Iaşi, noiembrie 2012
  • Workshop Commedia de’ll Arte  cu titlul Shylock after Shylock susţinut de Michele Modesto Casarin, Târgovişte , ianuarie 2017
  • Workshop de dans contemporan susţinut de Yutaka Nakata, în cadrul Festivalului Naţional de Teatru, Bucureşti, octombrie 2017
  • Statui Vivante în diverse locuri, Bucureşti 2017

Festivaluri

  • Festivalul International de Arte STUDFEST, Timisoara, 2008;
  • Festivalul International de Teatru pentru studenti SPOT, Carei, 2008;
  • Festivalul International de Teatru TEST9!, Zagreb, Croatia, 2009;
  • Gala Tânărului Actor- Hop, Mangalia , septembrie 2010, participare cu spectacolul Fotografii cu clovni invizibili de Val Butnaru;
  • Unidrama Teatru-74, participare cu spectacolul Fotografii cu clovni invizibili de Val Butnaru, Targu- Mures, octombrie 2010;
  • Festivalul International de Teatru „Satiricus Ion Luca Caragiale” editia a II-a, participare cu spectacolul Fotografiii cu Clovni invizibilide Val Butnaru, Chisinau, mai 2011.
  • Festivalul Naţional de Teatru pentru Tineri Orfeu- Otopeni, organizat de Centrul Cultural Ion Manu, I ediţie, participare cu spectacolul Zmeiada Spaţială după Enciclopedia Zmeilor de Mircea Cărtărescu, regia Cristian Pascariu, Otopeni, iulie 2012
  • Festivalul Maratonul Teatrului Independent- Bucharest Fringe ediţia a II-a, participare cu spectacolele Fotografii cu clovni invizibili de Val Butnaru, regia Alexandru Arion şi Statuia Libertăţii după Phantom Pains de Vasily Sigarev, regia Alexandru Arion, Bucureşti, septembrie 2012
  • Festivalul Internaţional Gala Star, Bacău, participare cu spectacolul Fotografii cu clovni invizibili de Val Butnaru, regia Alexandru Arion, Bacău, aprilie 2013
  • Festivalul Internaţional de Teatru Fără Bariere– Teatrul de Nord Satu Mare, participare cu spectacolul Dragonul de aur de Rolan Schimmelphenning, regia Cristian Ban, Satu Mare, mai- iunie 2013
  • Festivalul Internaţional de Teatru Independent Fringe Sibiu, participare cu spectacolele Fotografii cu clovni invizibili de Val Butnaru şi Statuia Libertăţii după un text de Vasily Sigarev, ambele în regia lui Alexandru Arion, iulie 2013

Premii:

  • Premiul Publicului în cadrul Galei Tânărului Actor- Hop, particpare cu un frangment din spectacolul Fotografii cu clovni invizibili de Val Butnaru, regia Alexandru Arion Mangalia, septembrie 2010
  • Premiul pentru cea mai bună actriţă pentru rolul Fofo, în cadrul Festivalului Naţional de Teatru pentru Tineri Orfeu- Otopeni, organizat de Centrul Cultural Ion Manu, I ediţie, participare cu Zmeiada Spaţială după Enciclopedia Zmeilor de Mircea Cărtărescu, regia Cristian Pascariu, Otopeni, iulie 2012
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru spectacolul.ladă, creaţie colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, mai 2014
  • Premiul pentru cel mai bun One Woman Show pentru spectacolul Fetiţa Soldat de Mihaela Michailov în regia lui Adrian Tamaş în cadrul Festivalului Internaţional al Recitalurilor Dramatice Gala Star ediţia a Xa, aprilie 2015

Photo credit Raluca Manoliu


Newsletter

Abonează-te la newsletterul nostru pentru a primi pe email informaţii despre cele mai noi ateliere şi evenimente!