Concert gratuit – Battements de l’orient şi Orchestra Matias

LA ACEST EVENIMENT NU MAI SUNT LOCURI.

Fundaţia Calea Victoriei te invită pe 7 octombrie, ora 19.00, la un concert-călătorie între Orient şi Occident, ce va avea loc în Sala de Spectacole a Cercului Militar Naţional. Evenimentul marchează închiderea proiectului Laboratorul Schimbării şi e o ocazie rară de a asculta live muzică veche şi muzică etnică.

Intrarea este liberă şi se face pe bază de înscriere la [email protected]. Concertul este un dialog muzical între trupa Battements de l’orient şi Orchestra Matias. Instrumentiştii recuperează şi reinterpretează trecutul muzical a numeroase ţări şi curente muzicale şi oferă publicului ocazia să observe cum pot fuziona, în armonie, culturi diferite.

Battements de l’orient este un proiect muzical nou care aduce laolaltă artişti cu un background profesional solid atât pe plan naţional, cât şi internaţional. Instrumentiştii Feras Sarmini (vioară, politiki lyra), Noma Shkeir (oud), Cosmo (percuţie), Ioana Balaşa (flaut) şi Sian Brie (saz baglama) aduc în prezent muzica instrumentală compusă de Dimitrie Cantemir, la care adaugă influenţe din Ţările Orientului. Muzica de secol XVI-XX pe care cei cinci artişti o interpretează deschide Porţile Orientului cu ritmuri atemporale de folclor oriental şi muzică veche de sorginte europeană.

Orchestra Matias a apărut în urma eforturilor lui Ion Mihai şi ale Doiniţei Mihai de a răspunde nevoilor educaţionale şi sociale ale unor copii care provin din zone defavorizate. Programul muzical este ghidat de Anca Sîrbu (îndrumător de orchestră) şi Iancu Constantin (profesor de vioară) şi cuprinde un repertoriu clasic internaţional şi de muzică romani. Centrul de zi Matias din Jilava sprijină mobilizarea copiilor în activităţi educative prin implicarea acestora în numeroase concerte şi concursuri.

În acest concert fuzionează măiestria unor muzicieni de etnii şi naţionalităţi diferite, lucru care oferă disciplinei şi profesionalismului academic şansa să exploreze noi teritorii. Evenimentul este o experienţă profundă care răspunde rezultatelor proiectului Laboratorul schimbării prin apropiere culturală, eliminarea discriminării, susţinerea dialogului intercultural şi acomodarea migranţilor şi refugiaţilor în România.

Programul cuprinde lucrări de Leo Delibles, W. A. Mozart, Luigi Boccherini, Matvey Blanter, Ali Ufki, Ğazı II Giray, Dimitrie Cantemir, Tanburi Isak Efendi, Sokratis Sinopoulus, Poyrez Nuri Halil ş.a.

Parteneri: Asociaţia ActivRandom, Consiliul Naţional Român pentru Refugiaţi, Cercul Militar Naţional şi Asociaţia Matias