România interioară şi România exterioară, un eveniment cu antropologul Vintilă Mihăilescu

Diasporă, migraţie şi ataşamente

Vă invităm la o nouă conferinţă cu antropologul Vintilă MIHĂILESCU, unul dintre cei mai îndrăgiţi, nonconformişti şi carismatici intelectuali români, profesor universitar doctor şi directorul Departamentului de Sociologie a Facultăţii de Ştiinţe Politice, Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative.

După cele „două Românii” interne, este cazul să privim, complementar, şi la România externă. Este aceasta una singură şi (relativ) unitară sau diversă la rîndul ei, cu propriile sale diviziuni? Este recenta diasporă rezultată din migraţie o „nouă Românie”, aşa cum s-a creat impresia la ultimele alegerile prezidenţiale?

Se întorc românii în ţară sau nu? Dar ar fi o eventuală întoarcere benefică sau nu? Din cauza migraţiei suntem tot mai puţini: ce implicaţii are acest lucru? Între timp, cum arată, de fapt, această lume a ceea ce persistăm să numim „căpşunari”?

Acestea sunt cîteva dintre întrebările la care conferinţa de faţă va încerca să răspundă.

Ciclul Fotograme ale societăţii româneşti actuale cuprinde cinci întâlniri, aceasta este a treia:

1.  Excepţionalismul românesc
  2. Două Românii sau două tranziţii?
  3. România interioară şi România exterioară: Migraţie şi demografie
  4. În căutarea clasei de mijloc pierdute
  5. Eu îmi apăr sărăcia… sau despre bogăţia României

Imagine – RFI preluata de aici: