Invitaţie la Balul Bucureştiului Interbelic!  Ediţia a VI-a

Imaginează-ţi următorul scenariu: vineri seară, în 26 mai, de la ora 20.00, intri, având o ţinută cochetă, într-un palat elegant, din care se aude muzică retro. Savurează momentul, înseamnă că te afli la Balul Bucureştiului Interbelic, organizat de Fundaţia Calea Victoriei la Palatul Cercului Militar Naţional!

Pregăteşte-ţi rochia în stilul anilor ’20-’30, mărgelele, papionul, costumul şi pantofii de dans cu baretă pentru a VI-a ediţie a celei mai cunoscute petreceri interbelice din oraş. Ai pretextul perfect pentru a evada dintr-un Bucureşti aglomerat în lumea petrecerilor chic din Bucureştiul de altădată.

Programul serii:

• Balul Bucureştiului Interbelic se va deschide, în mod festiv, cu muzica interpretată de Orchestra Reprezentativă a Armatei. Maeştri de ceremonie vor fi actorii Raluca Dumitrescu şi Nae Alexandru.
  • Momentul central al serii va fi concertul fermecătoarei actriţe şi cântăreţe de jazz Irina Sârbu, care va anima atmosfera prin cântece celebre din Interbelic şi ritmuri moderne.
  • Urmează apoi mult-aşteptatul concurs de costume retro, unde cele mai spectaculoase ţinute vor fi premiate cu tot felul de surprize.

Pe tot parcursul serii vom dansa charleston, tango şi pe melodii ritmate. Alături de şcoala de dans Bucureşti Swing Dance Society vom învăţa paşi de Lindy Hop & Charleston şi  vom dansa pe muzica de Swing & Jazz a Big Band-urilor anilor ’30-’50.

Vom ciocni pahare de vin, ne vom răsfăţa cu gustări delicioase şi vom trăi experienţa unei petreceri interbelice reinterpretate.

Sălile vor fi decorate cu aranjamente florale deosebite create de Dora Bloom şi cu mozaicuri de inspiraţie interbelică realizate cu dibăcie de artiştii de la Art Georgies.

Dacă vrei să iei parte la această seară memorabilă, scrie-ne la contact@victoriei.ro

Data: vineri, 26 mai, între orele 20.00 – 24.00

Loc: Cercul Militar Naţional, Sala Bizantină şi Sala Gotică

Cost: 125 lei

Cost redus: 110 lei – valabil pentru studenţi, pensionari, deţinătorii cardului de fidelitate şi pentru grupuri de minim 4 persoane

Ne vor răcori şi înveseli cu sucuri şi băuturi fine: Sloop, Domeniile Sâmbureşti, Aqua Carpatica şi Zăganu.

Parteneri Media: România Liberă, Radio Romania Cultural, Unica, Forbes, Blitz TV, Cinemagia, Bookhub, Bucharest City App, Zile şi Nopţi, Bonton, Bucureştii Vechi şi Noi, România Pozitivă.

Inscrie-te la acest atelier »