Concert Aniversar „I Love VERDI”, dirijor Tiberiu Soare

Te invităm să sărbătorim 10 ani de „Fundaţia Calea Victoriei” cu o seară muzicală plină de strălucire şi emoţie, sub bagheta dirijorului Tiberiu Soare.

În 4 aprilie, de la ora 19.00, la Concertul Aniversar „I LOVE VERDI” de la Sala Radio, operele celui mai iubit compozitor italian ne vor aduce inspiraţie, vitalitate şi multă bucurie sonoră.

Genialul compozitor Giuseppe Verdi îşi construia personajele având în minte oameni adevăraţi, cu care te puteai întâlni în viaţa reală, spune dirijorul Tiberiu Soare. Impetuoasa Violetta şi pasionalul Alfredo, Gilda cea ingenuă şi libertinul Duce, curajoasa Aida şi Radames cel loial sunt eroi în care ne putem regăsi experienţe personale, visuri şi frământări.

Te invităm să îi descoperi pe eroii imaginaţi de Verdi şi să asculţi poveştile lor melodioase, la acest concert susţinut de solişti vocali talentaţi, apreciaţi de publicul meloman din ţară şi din străinătate: soprana Irina Iordăchescu, tenorul Hector Lopez, baritonul Ionuţ Pascu, alături de tinerii muzicieni din Symphactory Orchestra.

Ne vom delecta împreună cu arii celebre din Traviata, Rigoletto, Aida, Nabucco, Trubadurul şi Forţa destinului.

De 10 ani, Fundaţia Calea Victoriei inspiră prin Arte şi Cultură publicul de toate vârstele, prin cursuri şi evenimente interactive şi originale, ce animă viaţa capitalei.

Concertul „I Love Verdi” este primul eveniment prin care sărbătorim un deceniu de aventuri culturale independente, alături de prietenii noştri, publicul şi partenerii noştri.

La finalul concertului, publicul va avea ocazia să se întâlnească în foaier cu dirijorul Tiberiu Soare şi cu cei trei solişti, pentru a face fotografii şi a împărtăşi impresii despre concert. De asemenea, Tiberiu Soare va acorda autografe pe cartea sa „Nouă poveşti muzicale”.

Biletele la Concertul de Gală „I love Verdi” se pot achiziţiona numai prin reţeaua Eventim: magazinele Vodafone, Orange, Germanos, Carrefour, librăriile Cărtureşti şi Humanitas, benzinăriile OMV sau online, de aici.

Categorii de bilete:

Categoria I – 120 ron

Categoria II – 100 ron

Categoria III – 85 ron

NU SE FAC REZERVARI SAU INSCRIERI LA CONCERT DE PE PAGINA FUNDATIEI, bilete pot fi procurate direct din reteaua EVENTIM, de aici.

Evenimentul este realizat cu sprijinul Bondoc & Asociatii,  SLooP7CardGrand Hotel Continental, Aqua Carpatica şi al Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti.

Detalii la adresa [email protected] sau telefon 021-321.30.22

Parteneri media : TVR 3, Radio România Muzical, Radio România Cultural, eJobs, Metropotam, RFI RomâniaHotnews, Psychologies, Unica, Revista CARIERE, Cinemagia, Bucharest Gentleman, Bucharest City App, Igloo, Şapte Seri, Bookblog, Bucureştii Vechi şi Noi, Bookhub, Zile şi Nopţi, Suplimentul de Cultură, Infomusic.

***

Fundaţia Calea Victoriei este singurul loc din Bucureşti în care te poţi dezvolta cu ajutorul artei şi culturii şi în care întâlneşti cea mai mare varietate de cursuri şi evenimente culturale. De peste 10 ani inspirăm prin arte şi cultură şi susţinem tinerii talentaţi. Am reuşit să ducem o muncă de pionierat în felul în care se organizează evenimentele culturale şi, în timp, am devenit o academie în cadrul căreia peste 100 de cercetători, artişti şi traineri s-au format ca lectori.

Ne mândrim cu peste 50 000 de cursanţi care au participat la proiectele noastre şi cu peste 2000 de tineri care au beneficiat de burse (participare gratuită la cursurile preferate). Mulţumim tuturor celor care ne-au fost alături în toţi aceşti ani: Cercul Militar Naţional, Grand Hotel Continental, Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti, Banca Naţională a României, Teatrul Odeon şi Muzeul Cotroceni.

Ilustraţie realizată de Joszef VassMr Musette