Şcoală de vară: De la Art Nouveau, la Art Deco. Artă, modă şi societate (24-27 iulie)

Cursul se va desfăşura zilnic: 24 (luni), 25 (marţi), 26 (miercuri) şi 27 (joi) iulie.

Dacă ni s-ar cere să definim societatea de la începutul secolului XX, am găsi cu uşurinţă printre ideile epocii, două concepte care să îi înfăţişeze aspiraţiile, cotidianul, angoasele şi bucuriile. Curentele Art Nouveau şi Art Deco, deoarece despre ele este vorba, condensează toate mutaţiile cunoscute de civilizaţia europeană şi americană, într-o epocă în care nu doar arta, ci şi societatea trec printr-o serie de revoluţii şi drame.

De la reacţiile împotriva academismului la dorinţa artiştilor de a surprinde în operele lor ritmul alert al vieţii, de la corpurile feminine eliberate de chinul corsetului la formele geometrice ce domină arhitectura şi picturile timpului, ajungând la noile concepte folosite în arhitectură şi artele decorative, totul stă sub semnul metamorfozelor estetice, ideatice şi sociale.

Vă invit să descoperim împreună, cu ajutorul a numeroase imagini, documente şi fragmente muzicale, modul în care societatea de la 1900 a reacţionat în faţa modernizării, să îi înţelegem sensibilităţile, extravaganţele şi să ne bucurăm de farmecul ei.

Temele celor patru ateliere sunt:

1. Art Nouveau – doar un curent artistic? Dilemele unei definiţii. Arta în marile capitale europene. Începuturile acestui curent artistic în Anglia victoriană. Experimentele arhitectonice belgiene. Parisul Belle Epoque. Expoziţia universală – 1900. Staţiile de metrou şi gloria lui Hector Guimard. Gloria afişului (Toulouse-Lautrec, Mucha & Co.)

2. Viena lui Gustav Klimt şi extravaganţele lui Gaudi. O privire comparativă asupra stilului Art Nouveau în Europa şi SUA. Louis Comfort Tiffany. Trupul feminin se eliberează – geniul lui Paul Poiret.

3. Art Deco şi societatea interbelică. „Ornamentul este o crimă”. Peter Behrens, Walter Gropius, Auguste Perret. Théâtre des Champs-Élysées – stil şi spectacole. Trupurile şi arta se eliberează. Fascinaţia baletului rus. Ritualul primăverii. De la Montmartre la Montparnasseboema pariziană înainte şi după război. Expoziţia de arte decorative din 1925.

4. Viteză, simplitate, funcţionalitate şi eleganţă. O metropolă a viitorului: Chrysler Building, New York. Stilul pachebot. Casa – o maşină de locuit. Le Corbusier şi Mallet-Stevens. Moda feminină şi masculină. Coco Chanel, Băietana. O pictoriţă a elitelor pariziene – Tamara de Lempicka. Sfârşitul unei lumi.

Cursul are loc online, live, pe zoom.us. Vă rugăm să ţineţi cont de data şi ora la care au loc întâlnirile, cursurile nu se înregistrează. Cu o zi înainte de data începerii, veţi primi  un link cu ajutorul căruia veţi accesa cursul pe Zoom.us.

Testimonial: „Mulţumesc pentru organizarea acestui curs cu o tematică atât de frumoasă. Mulţumiri mai ales doamnei Monica Neaţu, care realizează prelegeri atât de documentate, cu multă pasiune şi dedicare.” – Ana Maria

Imagine jos preluată de aici: http://fashionnow.website/famous-art-deco-paintings/