O istorie a eleganţei. De la nobleţe la snobism

Adeseori ne-am întrebat, atunci când răsfoim diverse ghiduri de bune-maniere, cum s-a născut ideea de politeţe, care este istoria din spatele unor gesturi codificate care au intrat în firescul cotidian, fără să le ştim sau înţelege originea. Există vreo legătura între regulile de bunăcuviinţă de astăzi şi marile curţi nobiliare din Europa medievală? La prima vedere niciuna, în realitate, suntem mai mult decât îndatoraţi doamnelor şi domnilor de acum şase sute de ani.

Vă invit să descoperim împreună, de-a lungul a trei ateliere, cum s-a născut şi dezvoltat conceptul de eleganţă în cultura europeană. Cu ajutorul a numeroase imagini şi texte, vom afla modul în care s-a elaborat legătura dintre nobleţe şi eleganţă, cum au fost civilizaţi cavalerii războinici şi  care este originea unor reguli care au rezistat până astăzi.  Vom admira imaginea gentleman-ului perfect, arbitru al eleganţei,  care îşi regiza cu grijă apariţiile în societatea snoabă a secolului XIX. Nu vom uita nici de doamne, fie că se doreau nişte personaje avangardiste, precum marchiza Luisa Casati, fie că se mulţumeau să stabilească trendurile în materie de modă şi petreceri precum nenumărate amfitrioane din Belle Époque.

Temele celor trei întâlniri sunt:

1. Începuturile eleganţei europene – Evul mediu şi Renaşterea.  Procesul civilizării – gesturi şi atitudini.  Societatea de la marile curţi nobiliare – reguli şi codificări comportamentale. Masa-furculiţa şi cuţitul, tacâmuri individuale. Corpul – igiena şi intimitatea. Frica este dovadă de neam prost.  Cartea curteanului- o nouă definiţie a eleganţei.

2. Eticheta  de la curte – gesturi, haine şi apariţii în societate. Almanahul Gotha.  Revolutia franceză – himera egalităţii. Cum se naşte ideea eleganţei masculine? Conceptul de dandy şi impactul lui asupra societăţii europene. Elita urbana şi ideea de nobleţe/eleganţă. Clubul şi aparteneţa la o anumită elită socială.

3. De la eleganţă la snobism – când se face trecerea? Cum definim snobismul. O scurta istorie a snobismului.

Imagine sus: Pictura de Giovanni Boldini

Imagine jos  – Luisa, Marchesa Casati Stampa di Soncino, preluata de aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Luisa_Casati