CONCERT Musica Viva: O călătorie prin lumea dansului popular european

Va invitam simbata 15 februarie, de la 17:00, la un concert de muzica de cameră, in compania pianistei  Andreea Butnaru si a violoncelistului Florin Mitrea, membri ai ansamblului “Musica Viva”. Invitata din acest concert este violonista Laura Sandru.

“Expresie a bucuriei, a comuniunii si a ritualului, dansul, în culturile europene, este unul din marile izvoare de inspiraţie ale muzicii culte. Vă invităm la expresii de dans şi de joc care au dăinuit peste veacuri, într-o înlănţuire de partituri sonore celebre: Bach, Sarasate, Schumann, Martinu, Elgar, Monti si Dimitrescu. Andreea Butnaru

Programul concertului este:

• Bach – Preludiu,  Loure şi Gavotte en Rondeau pentru vioară solo
  • R. Schumann – Piese în ton popular pentru violoncel şi pian
  • P. Sarasate – Zigeunerweisen (Melodii ţigăneşti) pentru vioară şi pian
  • B. Martinu – Variaţiuni pe teme slovace pentru violoncel şi pian
  • E. Elgar – Salut d’amour
  • Monti – Csardas
  • C. Dimitrescu – Dans ţărănesc

Interpretează:

• Andreea Butnaru- pianistă
  • Florin Mitrea – violoncelist
  • Laura Sandru – tânără violonista, absolventă a liceului G. Enescu, studenta la clasa prof. Gabriel Croitoru, câştigătoare a numeroase concursuri si stagii de specializare.

Elementul de originalitate al acestui proiect este faptul ca distanta dintre muzicieni si public dispare, prin dialogul din muzicienii si participantii de la final. Inainte de fiecare bucata muzicala vom afla povesti despre compozitori, contextul in care au creat si specificul bucatilor muzicale interpretate.

Evenimentul va avea loc sambata, 15 februarie, de la ora 17.00, in Sala Dinu Lipatti a UNMB.

La final, publicul va putea adresa intrebari, pe marginea temelor prezentate.

Concertul de muzica de cameră este organizat in colaborare si gazduit cu amabilitate de “Universitatea Nationala de Muzica”.

Acest concert se inscrie in seria evenimentelor lansate in 2012 – DIALOGURI MUZICALE, proiect initiat de Fundatia Calea Victoriei si pianista Andreea Butnaru

Elevii si studentii care nu au mijloace materiale pot solicita gratuitate, printr-un mesaj pe [email protected] – si vor participa la concert, functie de locurile disponibile.