1798835_1398977997037091_2008718756_n

Andreea Madalina Barbu este o tanara si talentata soprana de coloratura, recunoscuta pentru activitatea artistica sustinuta la numeroase filarmonici si teatre de opera.

In 2010 sustine Concertul cu Orchestra „Notes & Tides” la Filarmonica din Cluj – Napoca, pentru ca anul urmator sa participe la un important turneu in Hamburg, Germania. Andreea Barbu s-a implicat de asemenea in activitatile desfasurate de Radio Romania, participand in cadrul emisiunii „Generatia 21” sau „Atelierul de muzica”.

In 2012, Andreea Barbu debuteaza in opera „Don Giovanni”, cu rolul Zerlina, la Opera Nationala Bucuresti. In acelasi an, are debutul in opera „Die Zauberflöte” (Konigin der Nacht), la Opera Nationala Bucuresti.

In prezent, studiaza la Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti, in cadrul Scolii Doctorale, sub indrumarea prof. dr. univ. Eleonora Enachescu.

Educaţie:

2013 – prezent: Doctorat – Univeritatea Naţională de Muzică din Bucureşti, Profesor Doctor Universitar: Octavian Nemescu

2011 – 2013: Masterat Canto Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti, Profesor Doctor Universitar: Eleonora Enăchescu

2007- 2011: Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti – Canto, Profesor Doctor Universitar: Eleonora Enăchescu

2003-2007: Liceul de Artă „George Enescu” din Bucureşti –  Canto, Profesor: Mariana Chihaia

Premii:

2013 – Concursul Internaţional de Canto”Elena Teodorini” – Premiul Special „Elena Teodorini” acordat de Academy of Arts, London

2013 – Concursul Naţional al Liedului Românesc – Premiul de Excelenţă

2013 – Concursul Internaţional de Interpretare Muzicală „Vox Artis”, (ediţia a IV-a)- Premiul II

2013 – Concursul „Victor Giuleanu”- Marele Premiu

2013 – As.Li.Co – 64 Concorso per Giovani Cantanti Lirici D’Europa – Vincitore nella categoria Esordienti

2012 – Concursul „Paul Constantinescu” – Premiul I

2012 –Concursul Internaţional de Canto – Maeştri Artei Lirice (ediţia       a IV-a) „Valentin Teodorian” –  Menţiune, Premiul Special al Criticilor Editorilor şi Directorilor„Valentin Teodorian”

2012 – Concursul „Victor Giuleanu” – Premiul I

2011 – Concursul „Marţian Negrea” – Premiul II

2011 – Concursul „Mihail Jora” – Premiul II

2011 – Bursa „Maria Ieronymaki”

2010 – Concursul „Victor Giuleanu” – Premiul II

2004 – Concursul „Hariclea Darclée” – Premiul III

2003 – Concursul „Marţian Negrea”  –  Premiul I

ACTIVITATE ARTISTICĂ:

2014:

Recital „Arii,Lieduri şi Vocalize”, cu pianista Andreea Butnaru, în cadrul Fundaţiei „Calea Victoriei”

Debut în opera „Rigoletto” (Gilda) la Opera Naţională Craiova

Operă în concert „Die Zauberflöte” (Konigin der Nacht) la Casa Cultură a Sindicatelor, Piteşti

Operă în concert „Ariadne auf Naxos” (Najade) la Sala Radio, Bucureşti

2013

Concert de Gala: Arii din opere, cu Orchestra Symphactory, Dirijor Tiberiu Soare – Cercul Militar National, organizator Fundatia Calea Victoriei

Festivalul şi Concursul Naţional al Liedului Românesc, Braşov

MasterClass Mariana Nicolesco, Brăila

Gala de Opera cu Orchestra Universitaria, Dirijor Alexandru Ganea

Debut în opera „Die Zauberflöte” (Konigin der Nacht) la Opera Naţională Bucureşti

Debut în opera „Don Giovanni” (Zerlina) la Opera Naţională Bucureşti

Turneu în Hamburg, Germania (16 – 26 septembrie)

Participare în cadrul emisiunii „Atelierul de muzică” la Radio România

Participare în cadrul emisiunii „Generaţia 21” la Radio România

Concert cu Orchestra „Notes & Tides” la Filarmonica din Cluj – Napoca

Participare în cadrul emisiunii „Generaţia 21” la Radio România

2007

Concertul de absolvire alături de Orchestra Liceului „George Enescu”, la Ateneul Român – Bucureşti

Participare la emisiunea „Muzicieni de azi… muzicieni de  mâine” la Radio România.

Roluri:

„La Fée” – Cendrillion – J. Massenet