Mirel Bănică

Mirel Bănică este doctor în ştiinţe politice al Universităţii din Geneva (2004). Între anii 2005 şi 2008 a efectuat stagii de cercetare şi practică profesională la Universitatea Laval (Canada) şi la École des Hautes Études en Sciences Sociales din Paris. A publicat numeroase cărţi, articole şi studii de specialitate publicate la edituri de prestigiu din România, Franţa, Canada, Germania.

Domenii de cercetare şi specializare: socio-antropologia religiei, sociologia memoriei, antropologia mediilor virtuale, business anthropology, politica memoriei, Biserica ortodoxă şi societatea, Religie si Modernitate.

Fondator al http://www.suveika.ro consultanţă organizaţională inovativă, bazată pe principiile şi metodele antropologiei culturale aplicate.

• Alumni, Colegiul Noua Europă din Bucureşti (2007-2008).
  • Cercetător invitat, Maison des Sciences de l’Homme (FMSH), Paris (octombrie 2006 – martie 2007, ianuarie-februarie 2010)
  • Doctor în studii europene la Universitatea din Geneva, Elveţia, pe tema: Les intellectuels et l’Eglise dans les années trente: le cas de l’Eglise orthodoxe roumaine (coordonator: Prof. Georges Nivat, 2004).
  • Master la Institut Européen de l’Université de Genève (1999).
  • Studii postuniversitate, SNSPA Bucuresti, 1997.
  • Licenţă în electronică la Universitatea Dunarea de Jos, Galati (1995).

Lucrări publicate

• Biserică, Stat şi societate în România: anii ’30, Iaşi, Ed. Polirom, 2006.
  • Enervari sau despre bucuria de a trăi in Romania, împreună cu Codruţ Constantinescu, Iaşi, Ed. Polirom, 2007.
  • “Locul celuilalt. Ortodoxia în modernitate”, Editura Paideia, Bucuresti, 2008.
  • Nevoia de miracol. Fenomenul pelerinajelor in Romania contemporana, Ed.Polirom, 2014.
  • Bafta, Devla şi Haramul. Studii despre cultura şi religia romilor, Ed.Polirom, 2019.
  • Ultima carte apărută: „Prin România. Carnete de drum”, Editura Polirom, 2020.