Mirel_Banica

Doctor în ştiinţe politice a Universităţii din Geneva, Elveţia, 2004.

Nascut in 1971, Ianca, România.

Domenii de specializare: sociologia memoriei, sociologia religiilor, geopolitică.

Stagii de specializare la Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS) Paris şi Universitatea Laval, Canada, între 2005 si 2006. Alumni al Colegiului Noua Europa (NEC), Bucuresti.

Colaborator permanent al ziarului “Dilema Veche”, Bucureşti. Articole publicate în Revista 22, Sfera Politicii, Observator Cultural, Courrier International (Paris) etc.

Prezenţă media: TVR, B1TV, Trinitas TV, RFI Bucureşti, RSR (Radio Suisse Romande, Lausanne), Realitatea Fm.

In prezent, cercetator ştiinţific în cadrul Institutului de Istorie a Religiilor, Academia Română.

Cărţi publicate:

– “Biserică, Stat, Societate în anii ’30 –Polirom, 2007.

– “Enervări sau bucuria de a trăi în România” (colecţia Ego-proză), Polirom, 2007.

– “Locul celuilalt. Ortodoxia în modernitate”, Paidea, 2007.

– “Fals jurnal de căpşunar”, Institutul European, 2010

– “Religia în fapt. Studii, schite si momente”, Editura EIKON, 2011

– “Nevoia de miracol. Practica pelerinajului in Romania contemporana”, Polirom, 2014

————————————————————