TREI PARALE – muzica veche si vorba buna

Fundatia Calea Victoriei va invita joi 13 noiembrie, ora 19:00, in subsolul Librariei Carturesti, Str A. Verona, la un concert de muzica veche si o discutie despre cintecele celor patru de la Trei parale.

Trei parale şi-a început existenta în anul 2003. Proiectul grupează tineri orăşeni atraşi de muzica tradiţională specifică spaţiului carpatic, alăturând muzicilor româneşti şi pe cele ale altor popoare ce trăiesc în  acest loc. Instrumentele pe care le folosesc sunt vechile instrumente ale satului: fluierul, cavalul, tilinca (un fluier arhaic fără găuri) cobza, drâmba, simple percuţii etc.

Componenţa formatiei este: Florin  Iordan, Daniel Pop, Beatrice şi Dinu Petrescu. Principalul responsabil de concepţia formaţiei este Florin Iordan, etnomuzicolog la Muzeul Ţăranului Român. Acesta şi-a câştigat o bogată şi profundă cunoaştere a muzicilor tradiţionale prin multele cercetări de teren pe care le-a făcut în lungul şi-n latul ţării.

Primul proiect (album) al grupului Trei Parale se numeste Bazar.

Pătrundem, astfel, în lumea hanurilor şi a cârciumilor, a micilor târguri şi a mahalalelor marilor oraşe, în vremuri amestecate, când moravurile orientale – încă foarte puternice – începeau să pălească în faţa noului val de mode apusene. Acestă “încâlceală culturală” – cu modele importate de la Paris sau Istanbul – se suprapunea pe o “încâlceală etnică”, orăşelele româneşti cuprinzând importante mahalale ţigăneşti sau evreieşti (mai ales în Moldova) şi comunităţi mai mici de greci, armeni sau italieni. Toată această lume eterogenă se face resimţită în muzica epocii. Însă indiferent de unde vin toate aceste valuri de presiuni, ele sunt absorbite într-o sinteză locală, deci într-o muzică în care putem să ne regăsim.

În demersul de reconstituire a acestui univers muzical, membrii grupului Trei parale se sprijină în primul rând pe transcripţiile de epocă pe care Anton Pann – psalt şi teoretician al muzicii bizantine – le-a adunat în câteva volume numite „Spitalul Amorului”. Se adăugă apoi expediţii prin sate şi lucrul cu diverşi muzicanţi bătrâni, audierea unor înregistrări vechi de teren realizate de Constantin Brăiloiu, cercetarea diverselor volume de folclor muzical.
Acest concert – cu intrare libera – a fost posibil datorita Fujitsu Siemens.